- "Pisarka" to najnowsza powieść typu domestic noir autorstwa Magdy Stachuli
- Historia gatunku domestic noir w Polsce i na świecie. Na czym polega fenomen takich powieści?
- O czym jest "Pisarka" Magdy Stachuli?
- Cena bycia demiurgiem - jak autorzy thrillerów tworzą swoje książki i jak wygląda ich praca od kuchni?
Magda Stachula to autorka thrillerów psychologicznych i - jak sama o sobie mówi - prekursorka gatunku domestic noir w Polsce. Jej debiut, "Idealna", sprzedał się w ponad 60 tysiącach egzemplarzy. Magda Stachula pisze książki, które pokazują ciemną stronę życia domowego. "Pisarka" to już dwunasta książka, w tym dziewiąty thriller, w dorobku gościa Czwórki.
- Uwielbiam wchodzić w psychikę moich bohaterów, tym zresztą charakteryzują się thrillery psychologiczne. Lubię też ten gatunek jako czytelniczka - zdradziła Magda Stachula. - Polacy cenią takie powieści chyba dlatego, że po prostu lubimy się bać, jeśli historia nie dotyczy nas samych.
"Thriller psychologiczny", na czym polega gatunek, który polubili Polacy?
Jak zaznaczała, thrillery psychologiczne to gatunek, który zmusza czytelnika do refleksji. - Czytając taką książkę, zastanawiamy się, "dlaczego to się wydarzyło, w imię czego ludzie robią sobie tyle złego?". Z powodu miłości, przyjaźni powstaje przerażająca historia - opowiadała Magda Stachula.
Domestic noir to rodzaj powieści, który pojawił się na księgarskich półkach dekadę temu. - To nowy nurt, w którym mamy wąskie środowisko, często niebezpieczeństwo czai się za zamkniętymi drzwiami. Mrok pojawia się w domu, w rodzinie, osoba bliska najczęściej stanowi największe zagrożenie - mówiła gość Czwórki. - Mamy narrację pierwszoosobową, czas teraźniejszy. Domestic noir to często podglądanie, często dzięki nowym technologiom, aplikacjom mobilnym, monitoringowi - zdradzała autorka.
"Pisarka", czyli domestic noir po polsku
W "Pisarce" wcielamy się w aż czworo bohaterów. - Prawda jest najczęściej bardzo subiektywna i każdy widzi ją inaczej, dlatego w moich książkach wcielam się zarówno w mężczyzn, jak i kobiety w różnym wieku. To szalenie interesujące - mówiła Magda Stachula. - To pozwala także czytelnikowi nabrać dystansu i zrozumieć każdą ze stron. Ten zabieg nadaje rytm historii. Zaczynając pisać książkę, znam moich bohaterów, mam rys opowieści, ale nie znam jej końca. Każdego dnia piszę kolejne fragmenty, podążając za moimi bohaterami. Tym razem czytelnik dowiaduje się, że główna bohaterka zaginęła już w pierwszej części książki - mówiła Magda Stachula.
15:20 pisarka_PR4_AAC 2023_07_14-11-15-25.mp3 Magda Stachula o książce "Pisarka" i polskich thrillerach psychologicznych (Stacja Kultura/Czwórka)
Bohaterką "Pisarki" jest Laura Ruta. Właśnie świętuje premierę najnowszej powieści, a dzień po spotkaniu z czytelnikami dostaje tajemniczą przesyłkę, której zawartość przypomina jej groźbę sprzed lat. Kilka dni później Laura Ruta znika bez śladu. Ruszają poszukiwania, policja przesłuchuje świadków i podejrzanych, a media spekulują, czy to zaplanowany, marketingowy performance, czy jednak ktoś uprowadził pisarkę. - Tworząc straszne, przerażające historie pisarze wchodzą w głowę sprawcy i płacą za to ogromną emocjonalną ceną. Pisząc tę powieść, chciałam pokazać, jaka jest cena bycia demiurgiem. Myślę, że to uniwersalna prawda, dotycząca przedstawicieli wielu zawodów, nasze publiczne życia to tak naprawdę gra pozorów. Sama po każdej książce potrzebuję trochę czasu na reset, by oderwać się od historii, którą opisałam - zaznaczała Magda Stachula.
Sprawdź także:
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Gość: Magda Stachula (autorka thrillerów psychologicznych, prekursorka gatunku domestic noir w Polsce
Data emisji: 14.07.2023
Godzina emisji: 11.16
pj