- W dniach 18 - 23 września odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio.
- Po raz pierwszy w historii Festiwalu stanowisko dyrektora artystycznego zajmuje kobieta - to Joanna Łapińska.
- Joanna Łapińska podkreśla wyjątkową organizację festiwalu, mówi też o możliwych przyszłych zmianach.
- Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to festiwal publiczności i branży filmowej.
- W Konkursie Głównym zobaczymy 16 filmów. Każdy z nich to premiera.
- Joanna Łapińska zwraca również uwagę na Konkurs Filmów Mikrobudżetowych oraz Konkurs Filmów Krótkometrażowych.
W dniach 18 - 23 września odbędzie 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, którego patronem medialnym jest Polskie Radio. Program zapowiada się niezwykle obiecująco. Filmy biorące udział w Konkursie Głównym przyciągają swoją różnorodnością tematyczną, formalną, ale też wybitnymi obsadami. Wśród 16 obrazów z Konkursu Głównego znajdują się same premiery, co budzi zainteresowanie widzów. Niemałym wydarzeniem jest również zmiana na stanowisku dyrektora artystycznego imprezy. Po wygraniu konkursu, objęła je Joanna Łapińska, jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Kobieta na stanowisku dyrektora artystycznego FPFF w Gdyni
- Gdy wygrałam konkurs na to stanowisko to moja przyjaciółka napisała mi: "tworzymy historię". To jest duże wydarzenie i dla mnie, i ,jak udało mi się zauważyć, wielu osób. Dostałam wiele gratulacji od różnych osób, które podkreślały ten fakt - przyznaje Joanna Łapińska w rozmowie z Czwórką. - Ta impreza zmierza do swoich 50. urodzin, więc najwyższy czas, by na tym stanowisku pojawia się kobieta. Jednak przy tej okazji lubię podkreślać fakt, że gdy przyjrzymy się zespołowi, który od lat tworzy Festiwal, to zobaczymy wiele wspaniałych, doświadczonych kobiet, które swoją energię wnoszą do niego każdego roku. Siła kobiet w Gdyni jest obecna od wielu lat - podkreśla.
21:42 czwórka stacja kultura 15.09.2023.mp3 Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprasza na wydarzenie (Stacja Kultura/Czwórka)
Joanna Łapińska przez kilka lat była namawiana, by przystąpić do konkursu na stanowisko dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Dopiero teraz zdecydowała się na ten krok.
- Poczułam duże wsparcie środowiska filmowego, dzwoniło do mnie wiele osób z branży, przekonując mnie do wzięcia udziału w tym konkursie. Podkreślały, że mają takie poczucie, że ze mną na pokładzie ten Festiwal będzie szedł w taką stronę, na jakiej im zależy - zdradza dyrektor artystyczna. - W pewnym momencie poczułam, że moja Gdynia i Gdynia osób, które ze mną rozmawiają to ta sama Gdynia, że to się może udać, jeśli pójdziemy razem.
Wspólny Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni może pochwalić się dużą, wierną publicznością. Jest to też impreza o dużym znaczeniu dla branży filmowej. Joanna Łapińska podkreśla, że nie jest to wydarzenie dyrektora czy dyrektorki, ale jest mocnym punktem dla całej branży, dla filmowców.
Gdynia to inny festiwal
- Ten Festiwal różni się od innych imprez, przy których miałam okazję pracować, zarówno tych większych jak i mniejszych, kameralnych - zauważa gość Kasi Dydo. - Żadna inna impreza nie jest tak mocno dookreślona swoim regulaminem, który wiele rzeczy wyznacza. Moja wolność w programowaniu tej imprezy ma wyraźne ramy, ale oczywiście są takie obszary, za które od początku do końca odpowiadam sama - wyjaśnia.
W Konkursie Głównym FPFF w Gdyni w tym roku zobaczymy 16 filmów. Joanna Łapińska wskazała tytuły 12 z nich, 4 dołożył Komitet Organizacyjny. Podobnie działa to w innych elementach programu. - Ja je proponuję, przygotowuję, nadaję im charakter, a później te elementy muszą uzyskać akceptację Komitetu. To dla mnie nowe elementy, bardzo ciekawe wyzwanie - ocenia.
Jak zmieni się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych?
Nowa dyrektor artystyczna Gdyni na najbliższe lata planuje też pewne zmiany w programie Festiwalu. Marzy o nowym konkursie "Inne spojrzenie", który miałby być dopełniającym Konkurs Główny. - Liczba zgłoszeń do Konkursu Głównego jest ogromna. W tym roku było ich 60. Oglądaliśmy je i wybraliśmy 16 obrazów - opowiada dyrektor artystyczna. - Dla pozostałych nie ma miejsca, a wiele z nich powinno w Gdyni wybrzmieć.
Joanna Łapińska proponuje też rezygnacje z Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. Widzi ogromny potencjał w tych obrazach i chciałaby dać im szansę, by startowały w każdym innym konkursie Festiwalu.
Konkurs Główny 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
W konkursie zobaczymy 16 filmów. To one powalczą o Złote Lwy. W szesnastce jest i thriller o peerelowskim szpiegu, i historia szlacheckiego bękarta w czasach Kościuszki, a także malowany obraz "Chłopi". Pełna lista przedstawia się następująco:
- "Chłopi", reżyseria: DK Welchman, Hugh Welchman;
- "Doppelgänger. Sobowtór", reżyseria: Jan Holoubek;
- "Figurant", reżyseria: Robert Gliński;
- "Fin del Mundo?", reżyseria: Piotr Dumała;
- "Freestyle", reżyseria: Maciej Bochniak;
- "Horror Story", reżyseria: Adrian Apanel;
- "Imago", reżyseria: Olga Chajdas;
- "Jedna dusza", reżyseria: Łukasz Karwowski;
- "Kos", reżyseria: Paweł Maślona;
- "Lęk", reżyseria: Sławomir Fabicki;
- "Raport Pileckiego", reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz;
- "Różyczka 2", reżyseria: Jan Kidawa-Błoński;
- "Sny pełne dymu", reżyseria: Dorota Kędzierzawska;
- "Święto ognia", reżyseria: Kinga Dębska;
- "Święty", reżyseria: Sebastian Buttny;
- "Tyle, co nic", reżyseria: Grzegorz Dębowski.
Konkurs Filmów Krótkometrażowych w Gdyni
FPFF w Gdyni to jednak nie tylko Konkurs Główny. W Konkursie Filmów Mikrobudżetowych zostaną zaprezentowane cztery obrazy. A na szczególną uwagę zasługuje Konkurs Filmów Krótkometrażowych. - Krótka forma to osobna przyjemność oglądania kina. To są zupełnie inne przeżycia - podkreśla dyrektor artystyczna wydarzenia. - Czas trwania filmu odgrywa tu dużą rolę, pozwala na wyrazistsze podkreślenie tematu. Za kilka lat będziemy zachwycać się pełnymi metrażami tych twórców.
Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych wybrano 25 filmów z 140 zgłoszeń. Selekcjonerzy zdecydowali się na bardzo różnorodny zestaw. - To dużo wysmakowanego stylistyczne kina.
Twórcy filmów dla najmłodszych widzów mają szansę na Złote Lwiątka. Wciąż jednak brakuje festiwalowej sekcji dla nastolatków. Joanna Łapińska zauważa ten brak. - Rzeczywiście branża filmowa dopiero pochyla się nad tym problemem. Produkcji dla tych osób wciąż nie ma dużo, ale powoli zaczyna się to zmieniać - wyjaśnia. - Kiedyś brakowało polskiego kina dla dzieci, dziś na silną reprezentację. Myślę, że za 10 lat będziemy mieli szeroką ofertę dla nastolatków, a ona wtedy znajdzie swoje miejsce w Gdyni.
Polskie Radio jest patronem medialnym tego wydarzenia.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Joanna Łapińska (dyrektor artystyczna festiwalu)
Data emisji: 15.09.2023
Godzina emisji: 10.17
pj