- Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje startuje 16 listopada br.
- Tegoroczna, 18. edycja odbywa się pod hasłem "Kingsajz dla każdego".
- Festiwalowy tytuł jest nawiązaniem do komedii Juliusza Machulskiego z 1988 roku.
- W programie nie zabraknie więc nawiązań do krasnoludków, Szuflandii i upragnionego Kingsajzu.
- Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to także okazja do poszukiwań Kingsajzu we współczesnym świecie, a wszystko to w radosnej i pełnej zabawy atmosferze.
Festiwal Niewinni Czarodzieje 2023. Pod jakim hasłem się odbywa?
18. Festiwal Warszawski Niewinni Czarodzieje startuje 16. listopada i potrwa do końca miesiąca. Tegoroczna edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem "Kingsajz dla każdego", a to zobowiązuje. Kultowa komedia Juliusza Machulskiego z 1988 roku biła rekordy popularności, a tytułowy Kingsajz był ucieczką ze świata reżimu "dusznych szuflad" do prawdziwego świata i wolności.
- Oczywiście temat przewodni odnosi się do filmu sprzed wielu lat, ale właściwie synonimem czego jest Kingsajz we współczesnej Warszawie? To pytanie postawiliśmy sobie jako organizatorzy i mamy świadomość, że przygotowany przez nas program tego nie wyczerpie - mówi gość Czwórki. - Myślę, że Kingsajz to potrzeba poszukiwania siebie, ale też spełniania swoich aspiracji i szukania swojej ziemi obiecanej. To jest w nas cały czas i to jest zawsze takie pokoleniowe wyzwanie. Bez względu na to, w jakich latach jesteśmy, w 80., 90. czy już w nowym milenium - to zawsze te aspiracje gdzieś nas określają.
Niewinni Czarodzieje. Co w programie Festiwalu?
Jak zauważa rozmówczyni Kasi Dydo, Kingsajz jest symbolem bardzo różnych rzeczy i wiele się pod nim kryje. - Dla niektórych Kingsajzem wydaje się Warszawa jako takie miejsce, gdzie można przyjechać, spełniać marzenia i znaleźć siebie. Ale też można siebie zgubić - tłumaczy organizatorka wydarzenia. - Jest to na pewno dla nas taki temat, który chcemy, mówiąc kolokwialnie, "rozkminiać" poprzez bardzo różne aspekty i chcemy o tym rozmawiać właśnie i poprzez nasz język, poprzez kuchnię, poprzez modę, muzykę, i poprzez sztukę. Tak że myślę, że te propozycje są na tyle ciekawe, że warto jest zgłębić.
Festiwal zapowiada się naprawdę imponująco, a wszystko w konwencji Kingsajzu i Szuflandii. W programie: spotkania, dyskusje, koncerty, potańcówki, ale także wystawy oraz spacery. Wśród propozycji festiwalowych między innymi dyskusje takie jak "Zaszufladkowani”, czyli dyskusja o szufladach społecznych i najpopularniejszych stereotypach dotyczących warszawiaków, ale będzie także zwiedzanie piwnic Pałacu Kultury i Nauki i jego szuflandiowych zakamarków.
W wydarzeniu także występy artystów, a także dancing. - "I muzyczka gra! - czyli dancing w świecie krasnoludków mieszczącym się w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu. Zagra nam orkiestra Prezydium Posiedzenia Krasnoludków, a gościnnie wystąpią Majka Jeżowska i Anna Jurksztowicz, które brały udział w nagrywaniu piosenek do filmu - opowiada Marta Kuźmiak. - To będzie również stand up "Zakręceni, czyli słoiki w stolicy" Michała Kempy o "warszawskich słoikach", a także koncert Tomka Lipińskiego, który będzie obchodził 45-lecie swojej twórczości. Będzie można usłyszeć kawałki Tomka Lipińskiego, czyli Brygady Kryzys i Tilt-u, ale też piosenki, które wszyscy znamy. Sam koncert jest zatytułowany "Jeszcze będzie przepięknie", będą też muzyczni goście. Artysta jest w świetnej kondycji, więc myślę, że na scenie panowie dadzą czadu.
22:20 CZWORKA/Stacja kultura - festiwal niewinni czarodzieje 15.11.2023.mp3 O programie Festiwalu Niewinni Czarodzieje opowiada Marta Kuźmiak, współorganizatorka wydarzenia (Stacja kultura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Marta Kuźmiak (współorganizatorka Festiwalu Niewinni Czarodzieje)
Data emisji: 15.11.2023
Godzina emisji: 11.15
aw/pg