- 16 listopada 2023 roku odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Anioły Rzemiosła.
- Spośród wielu twórców z całej Polski do finału jury wybrało prace 18 artystów.
- Nagrody główne przyznano w trzech kategoriach, a zwycięzcy otrzymali roczne stypendium na dalszą naukę i edukację.
Anioły Rzemiosła - co to za konkurs?
16 listopada 2023 roku odbyła się gala finałowa prestiżowego konkursu Anioły Rzemiosła. - Ten konkurs to jest nie tylko wyjątkowa okazja do docenienia polskiego rzemiosła artystycznego, ale także promocja kreatywności i tradycji, która stanowi nieodłączny element naszego kulturowego dziedzictwa - podkreśla Izabela Łapińska, projektantka mody i pomysłodawczyni konkursu. Jest to pierwsza taka inicjatywa we współczesnej Polsce, której celem jest wspieranie artystów-rzemieślników poprzez instytucję mecenatu.
Gdzie odbyła się gala finałowa konkursu?
Podczas szczególnego wieczoru, który odbył się w pałacu Na Wodzie w Łazienkach Królewskich, celebrowano osiągnięcia artystów i rzemieślników, którzy wzięli udział w konkursie i zostali jego laureatami. Była to niezwykła okazja, żeby w pięknych wnętrzach tego niezwykłego pałacu nie tylko spotkać się z finalistami i kapitułą konkursu, ale także obejrzeć prace utalentowanych twórców z całej Polski.
Zwycięzcy konkursu Anioły Rzemiosła
W finale konkursu znalazło się 18 artystów, z których jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach:
Kategoria I. Haft, koronkarstwo, szydełkowanie
Zwyciężczyni: Izabela Brańska-Oleksy
Kategoria II. Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria
Zwyciężczyni: Iwona Tamborska
Kategoria III. Ceramika artystyczna
Zwycięzca: Adam Szkołuda
Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci rocznego stypendium o wartości 60 tys. zł na dalszą edukację i rozwój.
"Dobry jubiler to artysta"
W uroczystości wzięła udział dziennikarka Czwórki, Marta Hoppe, która przyglądała się pracom, a także rozmawiała z finalistami. Droga niektórych z nich do sztuki nie była prosta, tak jak w przypadku Iwony Tamborskiej, laureatki w kategorii "Złotnictwo, jubilerstwo, biżuteria". Tu historia zaczęła się od pobytu w szpitalu.
- Pojawiły się komplikacje, w wyniku których straciłam zdolność mówienia i miałam czas, żeby przemyśleć całe swoje życie i wybory, których dokonałam. Uświadomiłam sobie, że to, czego całe życie pragnęłam, to bycie jubilerem i tworzenie dzieł sztuki. Zdecydowałam się tego nauczyć - opowiada pani Iwona. - Wybrałam biżuterię, bo biżuteria jest formą przejawu największego kunsztu i w ogóle dzieła sztuki. Efekty osiąga się nie tylko poprzez absolutne skupienie i doskonałość rzemiosła, ale też poprzez aspekt artyzmu. Dobry jubiler jest nie tylko rzemieślnikiem, jest też artystą, czyli zawiera w tej swojej pracy coś więcej. Jak wielu artystów, poprzez swoją natchnioną pracę ma kontakt z sacrum, z czymś boskim.
Król Słońce w finale
Jedną z sześciu finalistek i laureatek konkursu Anioły Rzemiosła w kategorii haftu artystycznego została Justyna Galińska z podwarszawskiego Milanówka. - Jestem niezmiernie szczęśliwa, że moja praca przedstawiająca głowę Ludwika XIV - Króla Słońce - zrealizowana techniką haftu luneville została wystawiona w tak prestiżowym muzeum, jakim są Łazienki Królewskie w Warszawie - mówi rozmówczyni Marty Hoppe. - Jury konkursu, składające się z wybitnych przedstawicieli polskiego świata kultury, w uzasadnieniu wskazało na mój talent i wkład w rozwój rzemiosła artystycznego i sztuk dekoracyjnych w Polsce. Chciałabym zadedykować to wyróżnienie mojej śp. babci, która uczyła mnie jako dziecko różnych technik rękodzieła, jak szydełkowanie czy dzierganie na drutach.
21:25 CZWORKA/(Stacja kultura - Anioły rzemiosła 23.11.2023.mp3 Z laureatami konkursu Anioły Rzemiosła rozmawia Marta Hoppe (Stacja kultura/Czwórka)
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Materiał: Marta Hoppe
Data emisji: 22.11.2023
Godzina emisji: 11.15
aw