Napoleon. Historia cesarza Francuzów w dokumencie

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 20:35
Niedawno na ekranach polskich kin pojawił się film Ridleya Scotta pt. "Napoleon". Wielu zarzuca twórcy obrazu nieścisłości historyczne. - Na naszej platformie prezentujemy filmy dokumentalne opisujące historię cesarza Francuzów - mówi Berenika Wyrzykowska-Novi. - Jeśli ktoś chciałby skonfrontować to, co zobaczył w kinie z przekazem historycznym, to serdecznie zapraszamy.
Film Napoleon Ridleya Scotta sprowokował dyskusję na temat faktów z życia cesarza Francuzów.
Film "Napoleon" Ridleya Scotta sprowokował dyskusję na temat faktów z życia cesarza Francuzów.Foto: Sony Pictures/mat. prasowe
  • Niedawno premierę miał film Ridleya Scotta "Napoleon" z Joaquinem Phoenixem w roli tytułowej. 
  • Mimo, że wiele osób zarzuca twórcy obrazu nieścisłości historyczne, temat cesarza Francuzów zaczął wzbudzać coraz większe zainteresowanie. 
  • Na platformie arte.tv. zaprezentowano filmy dotyczące Napoleona.
  • Platforma prezentuje także różnego rodzaju reportaże, filmy dokumentalne, biograficzne, serie historyczne, a także koncerty.

- Na naszej platformie można znaleźć film dokumentalny, kostiumowy. Jest to program, który powstał w 2021 roku, czyli w 200-lecie rocznicy śmierci Napoleona. Film nazywa się "Napoleon vs. Metternich. Początek końca" - opowiada gość Czwórki. - Dokument opowiada o bardzo ważnej rozmowie, która miała miejsce 26 czerwca 1813 roku w Dreźnie. To był moment po klęsce Napoleona w Rosji w 1812 roku. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, jak rozmowa się zakończyła, mogę jednak przypomnieć, że kilka miesięcy później miała miejsce Wielka Bitwa Narodów pod Lipskiem, która zresztą przeszła do historii jako jedna z największych bitew czasów wojen napoleońskich.


Napoleon i "Spotkania z historią" 

Rozmówczyni Kasi Dydo zaznacza, że to niejedyna pozycja związana z postacią cesarza Francuzów. - "Spotkania z Historią" to bardzo ciekawa seria, która opowiada o znanych historycznych przedmiotach, ale też o przedmiotach codziennego użytku - tłumaczy Berenika Wyrzykowska-Novi. - W jednym z odcinków możemy się m.in. dowiedzieć czegoś więcej o modzie z czasów Napoleona. Dowiemy się więc, skąd się wziął słynny surdut i nakrycie głowy tak charakterystyczne dla Bonapartego. Myślę, że fanów historii na pewno to bardzo zainteresuje.


Źr. Youtube/NAPOLEON 2023 Pierwsze spojrzenie Zwiastun Ridley Scott Film


Tematy historyczne i bardzo aktualne

Produkcje na platformie Arte.tv są bardzo zróżnicowane. Jak zapewnia gość audycji, można znaleźć tam wszystko. Za darmo można oglądać różnego rodzaju reportaże, serie historyczne, filmy dokumentalne, filmy fabularne, biograficzne, a także koncerty. Widzowie znajdą także tematy bardzo aktualne.


Posłuchaj
21:45 CZWORKA/Stacja kultura - arte Tv - program - napoleon 03.01.2024.mp3 Berenika Wyrzykowska-Novi o ofercie programowej platformy streamingowej Arte.tv (Stacja kultura/Czwórka)

 

- Naszym sloganem jest "Poświęć czas na zrozumienie świata" i właśnie do tego zachęcamy. Staramy się więc przybliżyć np. przyczyny konfliktów. Przedstawiamy różne strony i punkty widzenia. Mamy  na naszej stronie dużo programów, które dotyczą sytuacji w Strefie Gazy - zauważa gość Czwórki. - Można je obejrzeć, żeby móc wyrobić sobie opinię, móc spróbować zrozumieć punkt widzenia drugiej strony. Mamy również bardzo dużo programów na temat sytuacji w Ukrainie. Staramy się pokazywać z każdej strony to, co się dzieje przy tego rodzaju konfliktach.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Berenika Wyrzykowska-Novi (platforma streamingowa Arte.tv)

Data emisji: 03.01.2024

Godzina emisji: 10.15

aw/kc

 

Czytaj także

17. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków - w tym roku pod znakiem Wodnego Królika

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 15:45
Już niedługo odbędzie się Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Tegoroczna, 17. edycja symbolizowana jest przez Wodnego Królika. - Muszę się pochwalić, że udało nam się zebrać naprawdę świetne filmy i mamy poczucie, że to będzie dobry rok, jeżeli chodzi o konkurs - mówi w Czwórce Marcin Krasnowolski, selekcjoner festiwalu.
rozwiń zwiń