Film "Banel i Adama". Miłość wobec tradycji i zmian klimatu

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 16:00
"Banel i Adama" to poruszająca i uniwersalna historia o współczesnych Romeo i Julii, którzy żyją w jednej z wiosek w Senegalu. Film, który był senegalskim kandydatem do Oscara, trafił właśnie do polskich kin.
Kadr z filmu  Banel i Adama, reż. Ramata-Toulaye Sy.
Kadr z filmu "Banel i Adama", reż. Ramata-Toulaye Sy.Foto: mat. promocyjne/AfryKamera
  • "Banel i Adama" to filmowy debiut Ramaty-Toulaye Sy.
  • Francusko-senegalska reżyserka mieszka w Dakarze i w Paryżu.
  • Film opowiada historię pary zakochanych, którzy mieszkają w senegalskiej wiosce. 
  • - Poza tradycją, która ogranicza bohaterów, mamy tu też do czynienia z wątkiem katastrofy ekologicznej, która spycha ich miłość na boczny tor - mówi Przemysław Stępień z festiwalu AfryKamera. 

Historia Romeo i Julii z Senegalu

W niewielkiej wiosce na północy Senegalu mieszkają zakochani w sobie Banel i Adama. Banel za wszelką cenę stara się wyprowadzić z ukochanym do własnego domu, rozpocząć nowe, wspólne życie i zyskać wolność. Adama, zgodnie z lokalnymi zwyczajami, ma zostać szefem wioski. Jest przywiązany do tradycji przodków i czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność. Kłopoty spowodowane suszą sprawiają, że para spędza coraz mniej czasu razem, a Banel czuje się coraz bardziej samotna i nieszczęśliwa. Gdy umierają kolejni mieszkańcy, Adama postanawia wypełnić przeznaczenie i zostać przywódcą, czego Banel nie będzie w stanie zaakceptować.

- Banel i Adama to para zwyczajnych ludzi, która w wyniku zaistniałej sytuacji, toczy walkę o wolność, wyzwolenie i prawo do życia na własnych warunkach - mówi Przemysław Stępień, dyrektor festiwalu AfryKamera. - Akcja tej opowieści wpisuje się w jeden z nurtów afrykańskiego kina - jest zawieszona i niedookreślona w czasie, a umieszczenie jej na wsi pozwala odciąć się od zmian, które  zachodzą obecnie w afrykańskich miastach.

Banel & Adama new trailer official (English) - Cannes Film Festival 2023 | The Upcoming

"Katastrofa ekologiczna spycha miłość na drugi plan"

Film zachwyca wyjątkowo malowniczą, pustynną, momentami senną scenerią, a także odsłania rzeczywistość, w której przywiązanie do tradycji wygrywa z indywidualnymi wyborami czy marzeniami.

- W tej historii przewija się także kwestie klimatu i natury, która „przymusza” bohaterów do pewnych działań - opowiada gość audycji. - Poza oczekiwaniami społecznymi i tradycją, która ogranicza bohaterów, mamy też do czynienia z wątkiem katastrofy ekologicznej, czyli suszy, która sprawia, że miłość Banel i Adama zostaje zepchnięta na boczny tor. W sytuacji, w której w wiosce zaczyna brakować jedzenia, to uczucie staje się luksusem. Co więcej warunki atmosferyczne i pora deszczowa, która przyszła o tydzień wcześniej, pokrzyżowały plany reżyserki i ekipy filmowej.

Posłuchaj
22:31 CZWÓRKA Stacja Kultura - afrykamera 13.05.2024.mp3 Szef AfryKamery Przemysław Stępień opowiada o filmie "Banel i Adama" (Stacja Kultura/Czwórka) 

Reżyserka Ramata-Toulaye Sy z pierwszą nominacją do Oscara

Film stworzyła Ramata-Toulaye Sy - francusko-senegalska reżyserka mieszkająca w Dakarze i Paryżu, która ukończyła studia z zakresu sztuk performatywnych ze specjalizacją kino oraz scenariopisarstwo. Pracowała jako scenarzystka przy filmie "Sibel" (reż. Cagla Zencirci i Guillarme Giovanetti) oraz "Notre-Dame of the Nile" (reż. Atiq Rahimi), który otrzymał Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale w 2020 roku. "Banel i Adama" to debiutancki film artystki. Jego premiera odbyła się na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. "Banel i Adama" był także senegalskim kandydatem do Oscara w kategorii "Najlepszy film międzynarodowy".

Sprawdź też:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Przemysław Stępień (dyrektor artystyczny festiwalu AfryKamera)

Data emisji: 13.05.2024

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

"Dorastanie to wielka samotność". Hubert Miłkowski o filmie "Braty"

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 14:20
Hubert Miłkowski ma na swoim koncie role w "Hiacyncie" oraz w serialach "Kruk" i "W głębi lasu". Teraz wciela się w postać głównego bohatera w filmie "Braty". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nostalgia w kinie. Dlaczego tęsknimy za starymi filmami?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2024 13:40
- Kiedy zdaliśmy sobie sprawę, że transformery i żółwie Ninja to nie są filmy, z którymi możemy się utożsamić, zatęskniliśmy za prawdziwymi historiami, dobrymi scenariuszami i grą aktorską. Powrót do kina artystycznego jest tego wyrazem - mówi dziennikarz filmowy Dawid Muszyński. 
rozwiń zwiń