Sztuka w ASP i sztuka na śmietniku - wtorek w "Stacji Kultura"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2025 21:13
We wtorkowe audycji "Stacja Kultura" porozmawiamy o nowej książce Izabeli Janiszewskiej, posłuchamy o dziełach sztuki znalezionych na śmietniku, wystawie prac dyplomowych ASP i repertuarze Big Book Cafe.
Wtorek w Stacji Kultura
Wtorek w "Stacji Kultura"Foto: Shutterstock

Po godzinie 18.00 studio Czwórki odwiedzi Izabela Janiszewska, która opowie o swojej nowej książce "Wrzenie". Autorka zaprasza w niej do mrocznego labiryntu kłamstw. Powieść opowiada historię Larysy Luboń, która porzuca dziennikarstwo i zaczyna pracę jako nocna taksówkarka. Książka będzie miała swoją premierę 12ego lutego. 

O 18.40 usłyszymy materiał przygotowany przez Martę Zinkiewicz o sztuce na śmietniku. Plakat Picasso w second handzie czy dzieło meksykańskiego artysty Rufino Tamayo znalezione na śmietniku, który został wylicytowany na milion dolarów to tylko kilka przykładów. Sprawdzamy, czy podobne historie wydarzyły się w Polsce.

Po godzinie 19.00  opowiemy o wystawie "Sztuka Przejścia '24" prezentującej najlepsze dyplomy Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, ale także porozmawiamy o tym na ile prace dyplomowe wpływają na późniejszą karierę artystów. 

Natomiast po godzinie 19.40 porozmawiamy z Pauliną Wilk o lutowym repertuarze Big Book Cafe. 

Oprócz tego posłuchamy materiału reporterskiego Weroniki Puszkar "Jeśli nie Skłodowska-Curie, to kto?". Usłyszymy historię Bronisławy Dłuskiej - siostra Curie-Skłodowskiej. Siostry zawarły pakt, starsza z nich wyjechała studiować w Paryżu, podczas gdy młodsza, pracując jako guwernantka, wspierała ją finansowo. Ukończywszy studia, Bronisława miała odwzajemnić pomoc, zapraszając siostrę do Francji. Została pierwszą kobietą ginekolog w Polsce.

***

Na audycję "Staja Kultura" we wtorek (12.02) o godz. 18.00 zaprasza Kasia Dydo

gV

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń