Islandia, czyli wyspa gdzie elfy wciąż rządzą (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:45
– Badając czy te stworzenia wciąż żyją w świadomości mieszkańców wyspy przekonałem sie, że prędzej zdecydują się oni zmienić plan budowy drogi niż wysadzić skałę uważaną za elfi dom - mówi Adam Pańczuk, współautor projektu "IS (not)".
Audio
  • Rozmowa z Agnieszką Rayss oraz Adamem Pańczukiem


"IS (not)" to artystyczny projekt zrealizowany przez pięciu polskich fotografów i pięciu islandzkich pisarzy. W kreatywną podróż po wyspie udali się m. in. Agnieszka Rayss i Adam Pańczuk, którzy o powstałym w ramach przedsięwzięcia albumie oraz wystawie mówili w "Stacji Kultura".

Jak tłumaczą współautorzy projektu, grupa podzieliła się na międzynarodowe pary. – Wybory były bardzo intuicyjne. Dokonaliśmy ich na podstawie biogramów pisarzy i ich zdjęć – tłumaczy Adam Pańczuk. Podkreśla, że pod kątem osobowościowych wszystko wyszło bardzo dobrze. – Widać to we "współpracy" tekstu z zdjęciami – wyjaśnia.

Zadaniem fotografów było właśnie przedstawienie Islandii za pomocą współczesnej fotografii, a pisarzy - wzbogacenie zdjęć słowami. Tematy nie były jednak dowolne…

Różnym rodzajom zbiorników wodnych przyjrzała się z bliska Agnieszka Rayss wraz z Sigurbjörg Þrastardóttir tworząc cykl zatytułowany "Woda/Water". – Dokładnie skupiłyśmy się na ciepłej wodzie, która zewsząd tryska i pozwala ludziom przetrwać w tym surowym klimacie – tłumaczy fotograf. Wyjaśnia, że zainteresowały je zarówno naturalne źródła, jak i nowoczesne baseny. – Nie spodziewałam się, że to będzie aż tak atrakcyjnie wizualnie – zaznacza.

Z kolei Adamowi Pańczukowi przypadło w udziale zgłębienie islandzkich mitów o elfach oraz sprawdzenie tego czy mają one jeszcze racje bytu we współczesnych czasach. Fotograf wspomina, że wraz z pisarzem Sindri Freyssonem jeździł od farmy do farmy i wypytywał ludzi o to czy mają jakieś konotacje z elfami albo czy nadal wierzą w te stworzenia.

Jak wyjaśnia współautor albumu, elfy wciąż żyją w świadomości mieszkańców wyspy. – Na przykład, gdy podczas budowy drogi robotnicy natrafią na tzw. elf rock, czyli skałę uważaną za mieszkanie elfów, to prędzej zmienią plany budowy niż zdecydują się ją wysadzić – tłumaczy gość "Stacji Kultura". Cykl tych artystów zatytułowany został "Ludzie (bardzo) ukryci / The Very Hidden People".

Tworząc natomiast cykl "Być wyspą/To Be an Island" Michał Łuczak miał okazję współpracować z Hermannem Stefanssonem, a Rafał Milach podczas pracy nad tematem "In the Car With R" spędził dużo czasu z Huldarem Breiðfjörðem. Trzeba także wspomnieć o Janie Brykczyńskim, który wraz z Kristín Heidą Kristinsdóttir zajął się tematem islandzkiej rodziny, w której życiu dużą rolę odgrywają zwierzęta.

W ramach projektu organizowane są wystawy fotografii i tekstów. Najbliższa odsłona "IS (not)" odbędzie się w Warszawie 20 czerwca. – Z tej okazji do Polski przylatują Hermann Stefansson oraz Sindri Freysson – podkreślają współautorzy przedsięwzięcia.

Więcej w rozmowie Kuby Kukli z Agnieszką Rayss oraz Adamem Pańczukiem. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Z fotografami rozmowy

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 11:00
13 maja ukazała się książka popularnej dziennikarki Dwójki Hanny Marii Gizy "Artyści mówią. Wywiady z mistrzami fotografii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lidia Popiel: Fotografia to niekończąca się historia (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 14:00
Gościem Czwórki jest ceniona polska fotografka, wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz redaktor naczelna magazynu Fine Life. To okazja do rozmowy o fotografii, Polsce i obcokrajowcach oraz promocji młodych fotograficznych talentów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia w maksymalnym zbliżeniu

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2011 19:06
Aby zrobić dobre zdjęcie makro nie będziemy potrzebowali bardzo drogiego sprzętu za 5 czy 10 tysięcy złotych. Wystarczy znacznie tańszy od lustrzanek aparat kompaktowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek, który fotografuje uśmiechy

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 14:00
- Fotografuję ludzi, z którymi mnie coś łączy, nie przypadkowych przechodniów. Dlatego te zdjęcia potrafią być magiczne. Przekazują pozytywne emocje - mówi Bartek Koczenasz. Jego motto brzmi: "Gdy Ty się uśmiechasz, świat uśmiecha się razem z Tobą".
rozwiń zwiń