Ubu Król aktualny i dziś

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2013 15:15
"Ubu Król" sztuka napisana w XIX wieku może byc aktualna także dziś. Wystawienia tego spektaklu podjął się Teatr Wolandejski.
Audio
  • Błażej Dawidson i Piotr Kulczycki opowiadają o spektaklu "Ubu Król, czyli Polacy" (Stacja Kultura/Czwórka)
plakat spektaklu
plakat spektakluFoto: mat.pras.

Teatr Wolandejski został założony 13 lat temu przez gimnazjalistę Piotra Kulczyckiego. Swoje spektakle wystawia do dziś.
- Dr Woland, postać od której się wywodzimy, jest nieoczywisty, nie wiadomo czy go kochać, czy się go bać. Nie wiemy też dla kogo pracuje w "Mistrzu i Małgorzacie". To jest taka nieoczywistość, którą my lubimy  - mówi Piotr Kulczycki, założyciel i dyrektor teatru. - Za Wolandem stoi też historia, którą my bardzo cenimy - dodaje.
Teatr Wolandejski działa od 2000 roku. Na jego scenie wystąpiło już około 100 osób, są wśród nich zawodowi aktorzy, ale w trupie teatralnej przeważają studenci i ludzie różnych zawodów, dla których wspólną pasją jest teatr.

Tym razem Błażej Dawidson i szef teatru Piotr Kulczycki zapraszają na spektakl "Ubu Król, czyli Polacy", przedstawienia odbędą się 22 czerwca o 19.00 i 23 czerwca o 18.30 w Domu Kultury Stokłosy w Warszawie.
- Ten tekst ma w sobie wiele ciekawych aspektów, po pierwsze jest surrealistyczny i absurdalny, a my lubimy eksperymenty w naszym teatrze - mówi Kulczycki.
- "Ubu Król" w sposób niezobowiązujący opowiada o naszych przywarach. Ubu jest kwintesencją zła, ale nie tego, z którym walczą superbohaterowie, to jest zło małostkowe, tchórzliwe, pazerne czy głupie. Ludzie, którzy otaczają Ubu mają po trochu tych cech i dlatego Ubu ich zauracza, czynią go swoim królem - mówi Błażej Dawidson.
Okazuje się, że sztuka z XIX wieku może być aktualna także dziś.
(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka TEATR
Czytaj także

"Dwa Teatry" - milion wrażeń

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 20:00
Festiwal "Dwa Teatry" to unikatowe w europejskiej skali przedsięwzięcie mediów publicznych, które podsumowuje to, co w ciągu roku wydarzyło się na dwóch scenach: Teatru Telewizji Polskiej i Teatru Polskiego Radia. Trzynasta edycja miała miejsce w dniach 1 - 3 czerwca. To wszystko oczywiście w Sopocie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Ligienza: odkąd pamiętam zawsze chciałem być aktorem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 18:50
O podwójnym życiu serialowo - teatralnym i o planach na przyszłość opowiedział nam Piotr Ligienza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Malajkat: publiczność spektaklu "Obłomow" była na piątkę

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2013 14:02
Wojciech Malajkat nie lubi się nudzić i lubi mieć wszystko pod kontrolą. Dlatego przy pracy nad najnowszym spektaklem pełnił aż trzy role.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoniusz Dietzius i jego "Jesus Christ Superstar"

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 17:46
Antoniusz Dietzius to młody reżyser, aktor i muzyk. W "Stacji Kultura" opowiadał m.in. o swoim nowym projekcie, rock-operze pt. "Jesus Christ Superstar".
rozwiń zwiń