Zespół Enej powstał w 2002 roku, a jego założyciele, bracia Piotr i Paweł Sołoduchowie, wywchowywani byli na muzyce ludowej. - Takie brzmienia są więc dla nas czymś zupełnie naturalnym - wspomina Piotr Sołoducha. - Pierwsze dźwięki, które sami wydawaliśmy na naszych instrumentach, to także były piosenki ludowe.
Ponieważ Enej to grupa nie tylko z polskimi, ale także ukraińskimi korzeniami, jej nazwa stamtąd właśnie się wywodzi. - To pochodna nazwiska głównego bohatera książki Zdzisława Kotlarewskiego "Eneidy", Eneasza - mówią muzycy. - To była bardzo radosna, energetyczna postać, człowiek, który wiele podróżował. To bardzo do nas pasowało. My też staramy się rozsiewać po świecie dobrą energię i uśmiech, a także wielokulturową muzykę.
Punktem zwrotnym zespołu okazał się rok 2006. Wówczas do grupy dołączyli nowi instrumentaliści, m.in. basista, gitarzysta i saksofonista. - Nasze spektrum muzyczne bardzo się powiększyło, a muzyka w klimacie ska zaczęła nam bardzo odpowiadać. Dlatego obraliśmy kierunek reggae z elementami rocka, ale trzon, czyli brzmienia ludowe pozostały - tłumaczy Piotr Sołoducha.
Enej wypuścił na rynek aż cztery płyty, z których druga pokryła się złotem, a trzecia - podwójną platyną. Zespół zgarnął też masę nagród i zdobył uznanie nie tylko polskiej, ale także ukraińskiej publiczności. Prawdopodobnie jesienią grupa ponownie wkroczy do studia, by nagrać kolejny album. Jak zapowiadają muzycy, usłyszymy na nim zupełnie nowe brzmienia, m.in. wpływy greckie i irlandzkie.
Czytaj także Dagadana: ważne, by pamiętać o swoich korzeniach <<<
Oskar Kolberg - ilustracja w książce "Oskara
Kolberga Przemyskie: zarys etnograficzny" (1891)
Enej to zespół, który swoje utwory tworzy w dużej mierze na kanwie muzyki ludowej, tradycyjnej. Znakomitym badaczem polskiej kultury ludowej i pionierem rodzimej etnografii był Oskar Kolberg. W lutym 2014 minęła 200. rocznica urodzin uczonego, dlatego rok ten poświęcony jest jego działalności.
Zapraszamy więc do wysłuchania wywiadu z muzykami formacji Enej na temat inspiracji folklorem, a o twórczości samego Kolberga w audycji "Stacja Kultura", opowiedział Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, koordynator Roku Oskara Kolberga.
Czytaj więcej: Rok Oskara Kolberga. "Młodzi mogą czerpać z jego dorobku" <<<
(kd / ac)