"Niepodległa" to centrum obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Program wieloletni "Niepodległa” łączy różne inicjatywy organizowane z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inspiracją dla wspólnego świętowania są wartości szczególnie ważne dla Polaków: wolność, poszanowanie godności i praw człowieka oraz solidarność.
Wojskowe pikniki "Służymy Niepodległej" w 34 miastach Polski
- De facto weekend świętowania niepodległości właśnie trwa. Wczoraj na terenie Łazienek Królewskich rozpoczęliśmy koncert pieśni patriotycznych. Dzisiaj w całej Polsce trwają pikniki organizowane przez MON i Wojsko Polskie, gdzie można zobaczyć pojazdy wojskowe. Informacje o szczegółach znajdują się na stronach MON i wojska. Dzisiaj wieczorem w Katowicach, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia zagra "Koncert dla Niepodległej - Słowa, które znaczą", który odbędzie się o 19.30. To są rzeczy, które już dzisiaj trwają - mówił gość Polskiego Radia 24.
Szanujmy symbole narodowe - komunikat MSWiA z okazji Święta Niepodległości
Ambasadorzy akcji
- Czwarta zwrotka hymnu jest już coraz bardziej przystępna, znana dla Polaków. Warto zauważyć, że lepiej sobie radzą z tym dzieci, aniżeli rodzice. Zapewne jest to spowodowane nauką śpiewu hymnu w szkołach. (...) Mamy wielu znanych ambasadorów akcji, którzy wspierają takie postawy. Marcin Gortat, który zachęca do śpiewania hymnu... Jest duże zainteresowanie, te znane osoby powodują, że coraz więcej osób śpiewa Mazurka Dąbrowskiego - podkreślił kierownik programu "Niepodległa".
Gość Polskiego Radia 24 opowiedział również o festiwalu "Niepodległa". - Rozpocznie się on na Krakowskim Przedmieściu jutro o godz. 13.30, tuż po oficjalnych obchodach pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Festiwal zorganizowany jest na trzech scenach. Scena muzyczna na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, strefa dla dzieci na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych - będzie tam postawiony namiot gdzie będą warsztaty plastyczne, muzyczne, teatr dla dzieci. Trzecią strefą jest namiot taneczny, który będzie na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - zaznaczył.
Ewolucja współczesnego patriotyzmu
- Polacy podczas wspólnego świętowania chcą czuć się wspólnotą. Chcą razem śpiewać, razem tańczyć, razem przeżywać te wyjątkowe chwile. Parę lat temu chcieliśmy tylko przyjść i popatrzeć. Teraz chcemy być częścią tych wydarzeń, coraz bardziej się angażujemy. Można zauważyć tę ewolucję współczesnego patriotyzmu. To słowo znaczy obecnie coś innego, niż to co znaczyło wcześniej - mówił Jan Kowalski.
***
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem audycji "Temat dnia/Gość PR24" był Łukasz Sobolewski.
Polskie Radio 24/pb
______________________
Data emisji: 10.11.2019
Godzina emisji: 13.06