Sandra Drzymalska: rola to "skóra", którą wypełniam swoją duszą
"Dbam o ludzi, a nie o sprzęt. Na co mi sprzęt za miliony, jeśli zostanę sam" - to jeden z cytatów, który odnajdziemy w raporcie projektu Mazowieckie Obserwatorium Kultury. Raport obejmuje czas od marca 2020 do maja 2021 roku. - To badanie w zespole MIK-u robiliśmy jako kontynuację diagnozy z pierwszych miesięcy pandemii, kiedy pytaliśmy o stan i sytuację pracy, sytuację zawodową animatorów kultury - mówi Anna Woźniak z Działu Edukacji, Mazowieckiego Instytutu Kultury.
04:41 czwórka stacja kultura 09.06.2021.mp3 Stan kultury w pandemii - raport Mazowieckiego Instytutu Kultury (Stacja Kultura/Czwórka)
Głównym celem badania było opracowanie aktualnego opisu strategii funkcjonowania instytucji w okresie trwania pandemii SARS-CoV-2 i związanych z nią obostrzeń. Z raportu wynika, że kryzys pandemiczny uwypuklił problemy komunikacyjne z zespołem, jednak to zespół był dla pracowników największym wsparcie w tym czasie. - To jest wygraną tego okresu, bo takie sytuacje też się zdarzały - mówi Anna Woźniak. - Pojawiły się wyzwania związane z organizacją pracy, instytucje dostrzegają, że praca zdalna, praca zadaniowa to coś, co należy wprowadzić. Zasoby kadrowe, ludzie, są dla nas ważni - podkreśla.
Posłuchaj także:
Pandemia to czas, w którym wielu pracowników odkryło swoje nowe zasoby, nowe talenty, nowe powołania. - Dziś deklarują, że chcą dalej tworzyć filmy, nagrywać podcasty, organizować międzynarodowe konferencje online, bo widzą w tym wartość - opowiada rozmówczyni Oli Jasińskiej.
Bez animatora ani rusz
Raport MIK wskazuje też na zawodowe problemy tzw. robotników kultury - czyli animatorów, edukatorów, specjalistów od nagłośnienia czy oświetlenia, redaktorów, korektorów, pracowników działu promocji czy kadry technicznej. - To rzesza wykształconych i doświadczonych profesjonalistów, bez których żaden teatr i instytucja kultury nie może istnieć - zwraca uwagę przedstawicielka MIK-u. - Animatorzy kultury to specyficzna grupa zawodowa, bardzo różnorodna, nie wszyscy pracują na etacie, nie wszyscy działają w trybach 8-godzinnych, są tu też pasjonaci. To osoby, które znają społeczności lokalne, dobrze diagnozują ich problemy, potrafią interwencyjnie, przez sztukę i działania twórcze te problemy, wyzwania ze społecznościami lokalnymi przepracowywać - dodaje.
Pracownicy instytucji kultury wskazują też na inne towarzyszące im w pracy niepokoje związane z wymaganiami stawianymi ze strony pracodawców, o zachowanie frekwencji, wypracowanie wskaźników, poszerzanie kręgu odbiorców, statystyki i klikalność w sieci. Wskazują na potrzebę wsparcia i współpracy zamiast rywalizacji.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Data emisji: 09.06.2020
Godzina emisji: 11:48
pj