"Stacja Jedenasta". Serial jak egzystencjalna medytacja

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 14:30
- Już od jakiegoś czasu na sinusoidzie nastroju jesteśmy raczej w niższych rejestrach. Ale serial "Stacja Jedenasta", mimo że opowiada o ostatecznych sprawach, niesie światło - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek. 
Mackenzie Davis na planie serialu Stacja Jedenasta  Station Eleven.
Mackenzie Davis na planie serialu "Stacja Jedenasta" / "Station Eleven.Foto: HBO Max/ The Hollywood Archive / Avalon / PAP/Photoshot

Jak sobie radzić, kiedy kończy się świat?

"Stacja Jedenasta" to postapokaliptyczna saga, której akcja toczy się w kilku równoległych osiach czasowych. Głównymi bohaterami serialu są ludzie, którzy przeżyli pandemię grypy i wspólnie próbują odbudować i wymyślić na nowo świat. - Koniec jest tu początkiem, tragedia rozpoczyna nową historię. Śmierć aktora w teatrze zapowiada wybuch pandemii. Główną bohaterką jest Kirsten (w tej roli Mackenzie Davis), którą poznajemy jako kilkuletnią dziewczynkę, a potem towarzyszymy jej, kiedy przenosi się w czasie o dwadzieścia lat - opowiada gość Czwórki. - Kristen stoi na czele grupy teatralnej, w której realizuje swoje marzenie o byciu aktorką i gra Szekspira. Serial jest rozpięty na dużej przestrzeni czasowej i widzowie muszą liczyć się z mieszaniem wątków i chronologii. 

Szekspir nas ocali

Twórcą serialu jest Patrick Somerville - scenarzysta "Pozostawionych" i "Stworzonej do miłości". Pierwszych sześć odcinków wyreżyserował Hiro Murai - japoński reżyser znany m.in. z "Barry’ego" oraz "Atlanty". - Somerville powraca do najciekawszych wątków "Pozostawionych". Tworzy nową wizję świata, w której pewne rzeczy możemy wymyślić na nowo. Skoro mamy do czynienia z dystopią, to prawdopodobnie nie będą to tylko dobre rzeczy - zauważa Kaja Klimek. - "Stacja Jedenasta" nie jest historią tych, którzy odeszli, tylko tych, którzy muszą trwać i działać w nowej rzeczywistości. Bohaterowie serialu zajmują się sztuką, robią przedstawienia, tworzą muzykę, rysują. Pokazują, że kiedy nie ma już nic, zostaje sztuka.    

Posłuchaj
17:55 CZWÓRKA Stacja Kultura - kaja klimek 21.04.2022.mp3 Serial "Stacja Jedenasta". Poleca krytyczka Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka) 

"To nie jest serial pandemiczny"

"Stacja Jedenasta" powstała na podstawie powieści Emily St. John Mandel pod tym samym tytułem. - Książka ukazała się w 2014 roku, a decyzja o tym, że zostanie zekranizowana, zapadła w 2018, więc to nie jest serial pandemiczny - podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo. - Oglądanie go z dzisiejszej perspektywy ma walor mocno kojący - dodaje.

STATION ELEVEN 2021 Polski Zwiastun Napisy PL Serial HBO

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Serial "Kim jest Anna?". To dziewczyna, której na moment się udało

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 11:30
Anna Sorokin od pięciu lat przebywa w więzieniu. Wiadomo, że dopuściła się wielu oszustw, ale ciągle pozostaje zagadką, kim tak naprawdę jest. O historii Anny Delvey, dziedziczki europejskiej fortuny, która przebojem zdobyła nowojorską socjetę, opowiada najnowszy serial Shondy Rhimes.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Genialna przyjaciółka". Co zobaczymy w trzecim sezonie serialu?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 14:20
Do sieci trafił nowy sezon "Genialnej przyjaciółki" oparty na "Historii ucieczki" - trzeciej części bestsellerowego cyklu powieściowego włoskiej pisarki ukrywającej się pod pseudonimem Elena Ferrante. 
rozwiń zwiń