"Atlanta" - absurdy amerykańskiej codzienności na małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 13:20
- "Atlanta" w reżyserii Donalda Glovera i Hiro Murai to serial, który już jest właściwie kultowy - mówi Kaja Klimek w rozmowie z Czwórką. 
Panorama Atlanty, USA
Panorama Atlanty, USAFoto: Shutterstock.com/Kevin Ruck

Pierwsza odsłona serialu wystartowała w 2016 roku. Jak podkreślała gość Czwórki, na trzeci sezon, którego premiera właśnie miała miejsce, musieliśmy długo czekać. - To historia czarnoskórych Amerykanów, pokazująca, że ich życie pełne jest codziennych absurdów. To serial, w którym znajdziemy całe morze przeróżnych tematów: pierwsze kroki w show-biznesie, relacje rodzinne, społeczne i klasowe - mówiła Kaja Klimek. 

Twórcą serialu jest Donald Glover, a w rolach głównych zagrali m.in. Harold House, Brian Tyree Henry, Alfred "Paper Boi" Miles, Lakeith Stanfield i Zazie Beetz. "Atlanta" to perypetie dwóch kuzynów, raperów robiących karierę na muzycznej scenie. Odmienne poglądy na temat sztuki i biznesu, sukcesu oraz rasy sprawią, że ich wspólna droga nie będzie łatwa. - W najnowszym sezonie widzimy, jak rap postrzegany jest w kulturze, w jednym z odcinków mamy zderzenie przedstawicieli tej branży ze światem mody - wyliczała gość Czwórki. Jak tłumaczyła, mamy tu też "próby odnalezienia samego siebie". - Na czoło wysuwa się tu postać Van, dziewczyny, która próbuje iść własną drogą i dowiedzieć się, kim naprawdę jest - mówiła.

Posłuchaj
16:44 czwórka klimek 2022_06_30-10-14-31.mp3 Kaja Klimek o serialu "Atlanta" (Stacja Kultura/Czwórka) 

W jednym z odcinków, jak wymieniała Kaja Klimek, powstaje nowe prawo. - Każde społeczeństwo, w którym funkcjonują przeróżne nierówności, może się tu przejrzeć jak w lustrze - podkreślała gość Czwórki. Ważną rolę w tym obrazie odgrywa muzyka - współczesny hip-hop.

Źr. TV Promos/Atlanta  Season 3 Trailer (HD)

W soundtracku wybrzmieli m.in. Young Dro, Billy Pauli, Jeremih, Jennifer Lopes czy George Benson. - Serial pokazuje także oczekiwania wobec branży muzycznej. Nie jest łatwo wejść w ten świat, ale potem można bardzo dużo od niego oczekiwać, z drugiej strony - świat też sporo oczekuje. Mamy tu kontekst społeczny i polityczny - opowiadała Kaja Klimek. 

Sprawdź także:

W kolejnych odcinkach najnowszego sezonu zobaczymy oddzielne historie. - Zmienia się miejsce, bo częściowo przenosimy się do Europy, ale zmienia się także forma serialu, bo nie ma jednej spójnej osi narracyjnej. Okazuje się, że nie trzeba opowiadać wciąż o tych samych bohaterach, by poruszać te same tematy - to bardzo duże pole dla eksperymentu - mówiła Kaja Klimek. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek

Data emisji: 30.02.2021

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Seriale na luty: "Sukcesja", "Russian Doll", "Brooklyn 9-9"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 14:00
- Programistka komputerowa co wieczór ma urodzinową imprezę, na której umiera, po czym rano budzi się na nowo. Widz razem z główną bohaterką rusza w podróż, żeby odkryć kolejne elementy skomplikowanej układanki - mówi Łukasz Muszyński o nowej produkcji Netflixa "Russian Doll".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rojst" czy "I'm Not Ok With This" czy - polecamy seriale

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 17:24
"I'm Not Ok With This" czy "Rojst" - który z tych seriali wybrać? Na to pytanie poszukiwaliśmy odpowiedzi w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń