Wystawa ma charakter eseju wizualnego, w którym sztuka ilustruje "ludzkie relacje z wnętrznościami ziemskimi". Jednocześnie łączy ze sobą dwa wątki, kluczowe dla miejsca, w którym się odbywa: podróż i węgiel kamienny. Punktem wyjścia dla "Podróży" stała się powieść sci-fi z 1864 roku o tym samym tytule. - Główni bohaterowie tej historii odbywają podróż do wnętrza Ziemi, ale także w czasie. W naszej wystawie staramy się przyjrzeć tej powieści przede wszystkim przez pryzmat współczesnej sztuki i aktualnych problemów - podkreślała w rozmowie z Czwórką Joanna Kobyłt z BWA Wrocław Główny.
W galerii zaprezentowanych jest ponad 30 prac artystów z Polski i Ukrainy, które odnoszą się do stosunku człowieka do geologicznych zasobów. Będzie to spojrzenie "w głąb planety z fascynacją, uważnością i medytacyjnym skupieniem, jednak obalające fantazję o totalnej dominacji człowieka nad otaczającym go światem". - Jednym z poruszanych tematów będzie wydobycie węgla - zaprezentujemy m.in. pracę "Czarne diamenty" Łukasza Surowca. Pokażemy także problemy związane z otrzymywaniem i wykorzystywaniem innych bogactw, które znajdujemy w Ziemi - wyliczała gość Czwórki.
06:53 wrocławall 10 marzec 2023 10_39_34.mp3 O polsko-ukraińskiej wystawie we Wrocławiu opowiada Joanna Kobyłt (Stacja Kultura/Czwórka)
Wystawa otwarta została 10 marca na Dworcu Głównym we Wrocławiu. Wystarczy wjechać schodami na antresolę, by ją odwiedzić. Wyłącznie pierwszego wieczoru dla gości dostępny będzie pokaz audiowizualny, inspirowany pracami pokazywanymi na wystawie. Stworzy go VJ i DJ znany z wrocławskiego podwórka techno. - Chcemy, by nasi odbiorcy wyluzowali się po obejrzeniu wystawy i mogli posłuchać dobrej muzyki - podkreślała Joanna Kobyłt.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Kasia Dydo
Gość: Joanna Kobyłt (kurator wystawy, BWA Wrocław Główny)
Data emisji: 10.03.2023
Godzina emisji: 10.15
kd