Film z Gdańskiem w roli głównej. Możesz go robić też Ty!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2023 12:15
Rusza druga edycja konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego. To szansa dla filmowców i dla miasta. 
Gdańsk - panorama miasta
Gdańsk - panorama miastaFoto: Patryk Kosmider/Shutterstock.com

Od 6 kwietnia do 20 maja producenci filmowi mogą składać wnioski w drugiej edycji konkursu Gdańskiego Funduszu Filmowego.

Filmowy Gdańsk

Gdańsk dołączył do grona regionalnych funduszy filmowych w 2022 roku. Było to wyjście naprzeciw twórczyniom i twórcom filmowym i wsparcie wartościowych produkcji pokazujących Gdańsk. Głównym celem działania Gdańskiego Funduszu Filmowego jest animowanie lokalnej branży audiowizualnej, ukazanie różnorodności Gdańska i jego bogatych, unikalnych przestrzeni.

- Dla nas bardzo ważny jest aspekt związany z kulturotwórczą, czyli po prostu chcemy, żeby Gdańsk stał się częścią produkcji filmowej. Chcemy współtworzyć wartościowe filmy - mówi Aleksandra Szymańska, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej. - Gdańska Komisja Filmowa chce zachęcać filmowców i producentów do tego, aby spojrzeć na Gdańsk głębiej i dostrzec w nim więcej.


Różnorodność tematyczna

Gość audycji podkreśla, że na miasto można patrzeć wieloaspektowo, począwszy od historii, poprzez architekturę, ale także miejsca i dzielnice, które nie są szerzej znane. - Wydaje mi się, że ważna jest ta różnorodność Gdańska i zobaczenie w nim wielu różnych scenerii. Pamiętajmy, że Gdańsk jest miastem ponad tysiącletnim, w różnych jego częściach można odnaleźć bardzo różne okresy, które mogą się stać też tłem filmów historycznych - opowiada gość Czwórki. - Pewnie taką najbardziej oczywistą scenerią są tereny stoczniowe, bo oczywiście wszyscy kojarzymy Gdańsk z filmami Andrzeja Wajdy, to jest pewnie pierwsze skojarzenie. Natomiast Gdańsk współczesny i Gdańsk współczesnych dzielnic jest zupełnie niezwykły. 


Źr. Źr. Youtube/KM Gdańsk/Gdański Fundusz Filmowy - kręć filmy w Gdańsku


Jak podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo, najważniejsze, żeby w filmie był zawarty element związany stricte z Gdańskiem, a do konkursu może zgłaszać się każdy, kto spełni wymogi regulaminu. - Przyjmujemy filmy w trzech kategoriach: filmy fabularne, filmy dokumentalne i animacje - tłumaczy. - To oznacza dość poważne podejście do produkcji filmowej i już mocno zainicjowany proces jej realizacji.

W tym roku pula wsparcia produkcji i scenariuszy wynosi milion złotych. Najważniejszym kryterium przyznania środków na produkcję jest powiązanie filmów z Gdańskiem jako miejscem realizacji filmu, fabularnie czy przez udział twórców i przedsiębiorców z Gdańska. Komisja konkursowa czeka na projekty filmów do 20 maja.


Posłuchaj
17:39 Czwórka/Stacja Kultura - konkurs Gdańskiego Funduszu Filmowego 17.04.2023.mp3 Aleksandra Szymańska, o konkursie Gdańskiego Funduszu Filmowego (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Aleksandra Szymańska (dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej)

Data emisji: 17.04.2023

Godzina emisji: 10.15

aw/pj

Czytaj także

"Tata" - czułe kino drogi Anny Maliszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 12:40
- To kino drogi, które opowiada o podróży tytułowego taty z córką i jej przyjaciółką na Ukrainę. "Tata" to także opowieść o relacji ojcowskiej bez więzów krwi i o polsko-ukraińskiej więzi - o filmie Anny Maliszewskiej opowiada krytyk Błażej Hrapkowicz.
rozwiń zwiń