- "Jazz po polsku" to projekt, który ma na celu umacnianie pozycji polskiego jazzu w świecie
- "Dookoła Świata" jest ich dużą, ambitną inicjatywą, zaplanowaną na 3 lata. Polscy muzycy jazzowi z koncertami okrążą ślad. Inspiracją jest tu Paweł Edmund Strzelecki.
- W ramach "Dookoła Świata" odbyło się już ponad 60 koncertów na trzech kontynentach. Na 2024 rok autorzy projektu planują odwiedzimy w Ameryce Południowej. Marzą też o Australii i Nowej Zelandii.
- Polski jazz wyróżnia się swoim własnym stylem, wysokim poziomem artystycznym i świeżymi pomysłami
- Kolejny projekt fundacji to "Jazz po polsku. Warsaw Live Sessions", w ramach którego prezentowani są młodzi polscy muzycy jazzowi.
W ramach inicjatywy "Dookoła Świata" w 2023 roku odbyło się ponad 60 koncertów na trzech kontynentach. Wzięło w nich udział 30 młodych muzyków, którzy odwiedzili aż 10 krajów, grając autorską muzykę w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Zaangażowani w "Jazz po polsku" nie spoczywają na laurach i działają dalej.
"Dookoła świata" inspirowane postacią Pawła Edmunda Strzeleckiego
- Projekt i fundacja "Jazz po polsku" funkcjonują od wielu lat. W tym roku obchodzimy 11. rocznicę. Od 2012 roku mocno promujemy polski jazz za granicą - mówi Jakub Krzeszowski, twórca inicjatywy. - Zaczęliśmy od Europy, a po kilku latach, przez przypadek, trafiliśmy do Azji. Od pewnego czasu skupiamy się mocno na tamtym kierunku. Do dziś udało się zorganizować 300 koncertów w Azji. W maju tego roku udało się zainicjować bardzo duży, ambitny projekt fundacji "Dookoła świata". Będzie on trwał trzy lata i jest inspirowany postacią Pawła Edmunda Strzeleckiego - pierwszego Polaka, który okrążył świat z własnej inicjatywy. Było to w połowie XIX wieku.
Już w 2023 roku odbyło się wiele podróży i koncertów. Polska autorska muzyka jazzowa dotarła do najdalszych zakątków świata.
18:16 czwórka stacja kultura 27.12.2023 jazz 10.16.mp3 O polskim jazzie współczesnym i projekcie "Dookoła świata" opowiada Jakub Krzeszowski (Stacja kultura/Czwórka)
- Zagraliśmy na dwóch wielkich festiwalach na Tajwanie, dla 50 tysięcy osób. Wystąpił tam zespół Tomasz Chyła Quintet - opowiada gość Czwórki. - Na koncertach na drugim końcu świata promują nasz kraj muzycy jazzowi, klasyczni i metalowi. Polski jazz to świetna marka.
Jazz - język komunikacji
Czwórkowy gość podkreśla, że jazz to międzynarodowy język komunikacji. Artyści mogą pochodzić z różnych krajów, nie znać swoich języków, a jednocześnie na scenie komunikować się bez barier.
- Wokół projektu "Dookoła świata" powstaje też film, którego reżyserem jest Maciej Głowiński, niezależny dokumentalista. Motywem przewodnim tego obrazu jest współpraca między muzykami. - Można już oglądać jego trailer. Jest w nim wyjazd do Chin czy Izraela.
Projekt "Dookoła świata" zakłada okrążenie świata. Trudno artystom będzie zagrać na biegunach, ale inne miejsca są w zasięgu ich możliwości.
- Nie było nas jeszcze w Ameryce Południowej, ale mamy to w planach. Chcemy też podążać śladami Strzeleckiego i dotrzeć do Australii i Nowej Zelandii, ponieważ on tam sporą część swego czasu podróży spędził - podkreśla Jakub Krzeszowski. - Fajnie by było też zagrać w Tybecie. W planach są Indie, Nepal
Ameryka Południowa i jazz
Polacy chętnie sięgają po zagraniczną muzykę. Nie inaczej jest z jazzem. Mimo to wielu trudno skojarzyć, jak brzmi jazz z Ameryki Południowej.
- Jako fundacja chcemy promować rodzaj współpracy dwustronnej. Chcemy, aby nasi muzycy grali jak najwięcej koncertów za granicą, na różnych kontynentach, ale też pragniemy ściągać tamtejszych artystów do nas - podkreśla gość Adama Smolarka. - Początkiem takiej współpracy zawsze jest wyszukanie festiwali, na których możemy zaprezentować polskie zespoły. My też wybieramy polskie zespoły, z którymi pracowaliśmy, czy chcemy pracować. Przygotowujemy selekcję i wysyłamy do lokalnych promotorów - dajemy im wybór. Gdy dochodzi do współpracy zaczynamy szukać źródeł dofinansowania wyjazdów. Wspiera nas Instytut Adama Mickiewicza, a także nawiązujemy bardziej komercyjne współprace. Chcemy promować aktualną twórczość, młodych muzyków. Zagranicę interesuje to, co dzieje się u nas teraz.
Jaki jest polski współczesny jazz?
Jakub Krzeszowski podkreśla, że polska muzyka jazzowa jest i tą, graną we fraku, i tą, graną w dresie. To co je łączy, to wysoki poziom artystyczny. - Widać bardzo dobre przygotowanie artystyczne naszych muzyków, umiejętności łączenia różnych gatunków - wymienia. Polski jazz wyróżnia się swoim własnym stylem, wysokim poziomem artystycznym i świeżymi pomysłami. Dziś to muzyka miksowana z elektroniką, hip-hopem, fusion, rapem, rockiem czy metalem. Świat idzie do przodu i ta muzyka też.
Dużo młodych ludzi garnie się do jazzu. Chętnie tworzą i łączą gatunki. - Ta muzyka jest inna niż wszystkie inne gatunki jazzu - podkreśla gość Czwórki. - Warto ją promować na świecie i w Polsce. Dlatego też prowadzimy nasz drugi projekt "Jazz po polsku. Warsaw Live Sessions", do którego zgłasza się wielu młodych ludzi. Prezentują swoją muzykę na koncertach w warszawskim klubie jazzowym Jassmine.
W ramach "Jazz po polsku. Warsaw Live Sessions" zaplanowano 50 koncertów, które odbędą się w ciągu trzech lat. - 19 z nich już za nami. Prezentujemy młode zespoły jazzowe i gości z zagranicy. 14 stycznia obędzie się kolejny koncert, na którym zagra Rafał Jackiewicz Quartet - zaprasza.
***
Tytuł audycji: Stacja Kultura
Prowadzi: Adam Smolarek
Gość: Jakub Krzeszowski (Jazz po polsku)
Data emisji: 27.12.2023
Godzina emisji: 10.16
pj/ans