Solidarni z Euromajdanem

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 13:50
Od listopada 2013 na Ukrainie trwają protesty przeciwko sprawującym rządy, ich nadużyciom i decyzjom. W ostatnich tygodniach walka z nimi przybrała szczególnie drastyczne formy. Przedstawiciele Amnesty International i Fundacji Otwarty Dialog zachęcają do pokazania solidarności z Euromajdanem.
Audio
  • Aleksandra Zielińska i Tomasz Czuwara opowiadają o manifestacji solidarności dla Ukrainy i sposobach pomocy protestującym na Euromajdanie (Czwórka/Poranek OnLine)
Solidarni z Euromajdanem
Foto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

30 stycznia na placu Konstytucji w Warszawie odbędzie się wielka manifestacja, będąca wyrazem solidarności z protestującymi na Ukrainie. Za jej organizację odpowiedzialne są Amnesty International i Fundacja Otwarty Dialog. Każda z nich od listopada jest też obecna w Kijowie i podejmuje działania różnego rodzaju.

- W tym momencie realizujemy już siódmą misję do Kijowa. Organizowaliśmy trzy koncerty muzyczne, trzy misje z politykami - mówi Tomasz Czuwara z Fundacji Otwarty Dialog. - Teraz postanowiliśmy zostać na Euromajdanie na stałe. Mamy tam swój polski namiot i nasi wolontariusze są cały czas tam obecni.
Kijów to główne miejsce protestów na Ukrainie. By pomóc protestującym wcale jednak nie trzeba tam jechać. W Polsce organizowane są zbiórki leków i funduszy dla naszych wschodnich sąsiadów. - Wszystkie środki pomocy przekazywane są służbom medycznym Majdanu - mówi gość Justyny Dżbik. Tomasz Czuwara zauważa też, że na Ukrainie mamy do czynienia z silną polityką dezinformacyjną na temat Unii Europejskiej. - Funkcjonuje wiele mitów, które mają demotywować Ukraińców do walki o podążanie drogą do UE - mówi w "Poranku OnLine". - Dlatego nasi wolontariusze dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi z Unią, a także rozdają materiały na temat tej organizacji.
Aleksandra Zielińska podkreśla, że Ukraina jest państwem monitorowanym przez Amnesty International i niestety regularnie pojawia się w rocznych raportach dotyczących nadużyć policji podczas demonstracji i w aresztach. - Od listopada, kiedy protesty się zaczęły, mieliśmy wystosowaną petycję do władz, głównie mającą na celu rozliczenie osób, które są winne nadużyć wśród funkcjonariuszy - mówi Zielińska. - Wysyłamy też listy do prokuratora generalnego, by każde z tych nagannych zachowań zostało rozliczone.
Niestety działacze organizacji zauważają na Ukrainie niebezpieczną tendęcję wprowadzania przepisów prawnych, które drastycznie ograniczają swobody obywatelskie. Niewykluczone, że kopie kontrowersyjnych rosyjskich przepisów zostaną wprowadzone na Ukrainie i w Bułgarii.

Artyści pomagają Ukraińcom.
Organizowana w czwartek, 30 stycznia, manifestacja w Warszawie ma być wyrazem solidarności z Ukraińcami, będzie też możliwość podpisania petycji do ukraińskiego MSW w sprawie koniecznosci pociagnięcia do odpowiedzialności osób, które używają siły wobec manifestujących na Euromajdanie.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Ukraina
Czytaj także

The Stylacja: na Ukrainę pojechaliśmy jako przyjaciele

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2013 10:16
- Jadąc na Ukrainę nie ustawialiśmy się za konkretną opcją polityczną - mówią muzycy The Stylacji, którzy zagrali na Euromajdanie. Pojechali do Kijowa jako przyjaciele Ukraińców i dla nich chcieli grać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ziemowit Szczerek: Europa Wschodnia to nie jest przyjemne miejsce do życia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 14:30
- "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian" to książka i o nas, Polakach, i o nich, Ukraińcach - mówi w Czwórce Ziemowit Szczerek, laureat Paszportu "Polityki". - Opowiada o dwóch narodach, które zostały rzucone w bardzo specyficzną przestrzeń geopolityczną i dzieliły specyficzną historię - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dagadana rusza na pomoc Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 12:00
Trudna sytuacja na Ukrainie skłoniła członków formacji Dagadana do rozpoczęcia akcji mającej na celu wsparcie potrzebującym.
rozwiń zwiń