Po odstawieniu tytoniu poprawa zdrowia następuje bardzo szybko.
- Miałam pacjentkę, która długie lata paliła. Trzy czy cztery tygodnie po rzuceniu przyszła i powiedziała, że pierwszy raz od lat weszła na swoje drugie piętro bez potrzeby robienia odpoczynku - mówi doktor Magdalena Cedzyńska, kierownik poradni Pomocy Palącym w Centrum Onkologii.
Gość "Sygnałów Dnia" pozytywnie ocenia obowiązujący niespełna cztery miesiące zakaz palenia w miejscach publicznych. Według ostatnich badań, zakaz ten popiera trzech na czterech Polaków, w tym również palący.
Magdalena Cedzyńska zwraca uwagę, że palące osoby często wybierały np. kolejowy przedział dla niepalących, by nie śmierdzieć papierosowym dymem. Więc nie jest tak, że zakaz ich ogranicza. - Zakaz palenia jest takim bodźcem dla palących, by rzucić nałóg - wskazuje.
Przeciętnie dopiero ósma próba rzucenia palenia kończy się powodzeniem. - Ale warto próbować - namawia pani doktor. I jeśli komuś się uda, to już nigdy nie powinien sięgać po papierosa. Bo tak jak alkoholik może powrócić do nałogu.
Niestety, rośnie odsetek palących kobiet. Bo wśród mężczyzn odsetek palaczy spada. - Kobiety chcą dorównać mężczyznom - użala się doktor Cedzyńska. Przestrzega przed stosowaniem paraleków, które mają nam pomóc rzucić palenie.
Zapamiętaj też numer telefonu 801 108 108. Tam dyżurują lekarze i psycholodzy, którzy pomagają rzucić palenie.
Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.
(ag)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Rzuć palenie" w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Rozmowy można też oglądać na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.