Biblioteka Feministyczna zaczyna się od Betty Friedan

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 05:45
- Zastanawiając się nad skompletowaniem "Biblioteki Feministycznej" nie miałyśmy watpliwości, że należy zacząć od "Mistyki kobiecości", bo to ksiażka legenda i biblia amerykańskiego feminizmu - mówi Agnieszka Grzybek.
Audio
  • Biblioteka Feministyczna zaczyna się od Betty Friedan

"Mistyka kobiecości" Betty Friedan ukazała się w Stanach Zjednoczonych w 1963 roku. - O tego roku wszystko się zaczęło, czyli druga fala feminizmu w USA, masowy ruch kobiet, które się przebudziły, zobaczyły, że są dyskryminowane i postanowiły coś zmienić w swoim życiu - mówi Agnieszka Grzybek członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet i tłumaczka "Mistyki kobiecości"  Betty Friedan. - Książka cieszyła się ogromną popularnością, jej autorka otrzymała tysiące listów od kobiet z całych Stanów, które zobaczyły w tej książce swój los, problem, z którym się borykały.

Gość Justyny Dżbik zaznacza, że Betty Friedan opisała los kobiet udomowionych, zamożnych Amerykanek z klasy średniej, które wiodą spokojny żywot na przedmieściach. Zwraca uwagę, że w latach 50. i 60. w USA mamy do czynienia z boomem na rodziny wielodzietne, do którego kobiety miały się dostosować.

- Najczęściej były to kobiety wykształcone, a mimo to dostosowały się do tego domu na przedmieściach - mówi Agnieszka Grzybek. - Te kobiety trapione są "problemem, który nie ma nazwy", same nie wiedzą, co się dzieje, nie wiedzą jak go nazwać, uciekają w alkohol, środki uspokajające, popadają w depresję, wariują - opowiada. - Betty Friedan analizuje czynniki, które to warunkują.

Kolejną książką przygotowywaną przez "Bibliotekę Feministyczną" jest "Backlash" Susan Faludi, która ukaże się w czerwcu pod polskim tytułem "Reakcja". Kolejne tytuły już na liście, jednak wciąż nie można ich ujawnić, ze względu na trwające rozmowy o możliwościach wydania ich w Polsce.

- Chciałyśmy pokazać w sposób przekrojowy klasykę amerykańskiego feminizmu, ale wybrałyśmy też tytuły z trzeciej fali feminizmu i tzw. postfeminizmu - zdradza Agnieszka Grzybek. - Planujemy też wydanie trzech antologii. Jedna z nich ma zawierać manifesty II fali feminizmu, druga ma być  antologią poświęconą seksualności kobiet i pornografii oraz trzecią antologię lesbijską - dodaje.

Jakie są dalsze plany na rozwijanie "Biblioteki Feministycznej", co wspólnego z Betty Friedan ma Danuta Wałęsa i czy polskie książki również kiedyś znajdą się w tej bibliotece dowiesz się słuchając załączonej audycji "Poranek OnLine".

(pj)

Czytaj także

„Tajny algorytm” wycina z Facebooka?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2011 09:50
Z najpopularniejszego na świecie portalu społecznościowego znikają strony kontrowersyjnych akcji i wydarzeń. Wycina je podobno automat - donosi "Metro".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdjęcia, kasa i tajne służby

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2012 11:48
Agent Tomek, przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet i ubój rytualny – goście programu "Sterniczki” komentują najważniejsze wydarzenia zeszłego tygodnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płacę podatki, więc jestem patriotą?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 15:31
Czym jest współczesny patriotyzm? Czy ktoś, kto wyjechał do pracy za granicę jest jeszcze patriotą? W "Czterech porach roku" wyjątkowo burzliwa dyskusja...
rozwiń zwiń