Jeśli masz głowę pełną pomysłów i marzysz o tym, by zostać scenarzystą oraz współtworzyć wielki multimedialny spektakl, ten konkurs jest właśnie dla ciebie. Słuchowisko, które ma powstać, będzie wyjątkowe. Jeśli nawet przypomni komuś znanych już z anteny Polskiego Radia "Matysiaków", to z pewnością… w wersji 2.0.
- Czasy troszeczkę się zmieniły, a młodzi ludzie podchodzą do mediów inaczej niż kiedyś - tłumaczy dyrektor Czwórki. - Dlatego odcinki, które stworzymy, będą krótkie i dynamiczne, by można było słuchać ich, jadąc na przykład metrem do szkoły, czy pracy.
I choć ma być bardzo multimedialnie, jak przyznaje Krzysztof Łuszczewski, ideą twórców "Radiowego teatru wyobraźni" nie jest odzieranie spektaklu z jego "radiowości". - Dziś trudno walczyć samym dźwiękiem z mediami, które operują obrazem - mówi dyrektor Łuszczewski w "Poranku OnLine”. – Warto jednak pokazać młodym ludziom fajniejszą stronę radia - dodaje.
Dowiedz się więcej: "Radiowy teatr wyobraźni" <<<
Ci, którzy będą chcieli posłuchać nagrań, będą więc mogli ściągnąć mp3, a żądnym obrazu udostępnimy większe pliki wideo. Projekt ten skierowany ma być w dużej mierze do odbiorców mobilnych.
O czym ma być konkursowa historia? Tu nie ma reguł, a ograniczeniem twórców jest właściwie tylko ich wyobraźnia. - Gdybym to wiedział, sam wziąłbym udział w projekcie - śmieje się dyrektor i dodaje, że główną zasadą jest to, by historia działa się tu i teraz, a skierowana była do pokolenia 20-30-latków. - Moim marzeniem jest wręcz, by ta opowieść była cały czas aktualizowana, by opowiadała o współczesnych wydarzeniach - dodaje.
Docelowo powstać ma nawet 90 odcinków radiowo-multimedialnej opowieści. - Ale nie chodzi o to, by pisać je wszystkie od razu - mówi dyrektor. - Rzeczywistość wokół nas zmienia się codziennie i chciałbym, by miało to wpływ na losy naszych bohaterów - wyjaśnia.
Nad tym pomysłem Czwórka pracowała wraz z dyrektorem Teatru Polskiego Radia, Januszem Kukułą. - To nasze wspólne dzieło - podkreśla Krzysztof Łuszczewski.
Konkurs "Radiowy teatr wyobraźni" potrwa do 31 lipca. Swój udział zgłosić może każdy, kto ma dobry pomysł i dużo kreatywności. Na konkurs należy przesłać scenariusz 10 odcinków, z których każdy powinien trwać od 3 do 5 minut. Nagrodą dla zwycięzcy jest oferta zawarcia umowy na realizację słuchowiska w zamian za honorarium autorskie w wysokości 10 000 PLN.
(kd)