Nie chcemy płacić partiom z własnej kieszeni

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 12:50
W Polsce partie polityczne finansowane są z dwóch źródeł: z budżetu państwa oraz z subwencji, darowizn i dotacji. 95% ankietowanych Polaków jest przeciwko takiemu systemowi.
Audio
  • Relacja z debaty o finansowaniu partii politycznych - materiał Kasi Węsierskiej (Poranek OnLine/Czwórka)
Nie chcemy płacić partiom z własnej kieszeni
Foto: sejm.gov.pl/Krzysztof Białoskórski

Platforma Obywatelska kilka tygodni temu zaproponowała i złożyła projekt ustawy, by odejść od finansowania partii politycznych z budżetu państwa. Polacy popierają samofinansowanie się partii, które obowiązuje w kilku krajach. Tylko 5% ankietowanych opowiedziało się za obowiązującym finansowaniem z budżetu państwa.

W weekend odbyła się w sejmie debata na ten temat, które patronowało Polskie Radio. - Partiom politycznym pieniądze potrzebne są, by skutecznie istnieć na rynku politycznym. Bez pieniędzy prowadzenie działalności, także niepolitycznej, jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe - mówi Piotr Winczorek, konstytucjonalista. Ekspert uważa, że partie muszą się liczyć z publicznymi pieniędzmi, bo jakiekolwiek niewłaściwe wydatkowanie może odstraszyć wyborców.

Dr Sebastian Kozłowski twierdzi jednak, że finansowanie zewnętrzne, z budżetu, jest niewłaściwe i to ono wpływa negatywnie na postrzeganie partii. Proponuje wsłuchać się w głos obywateli i działać adekwatnie do oczekiwań wyborców. Warto przyjrzeć się, jak finansowane są partie w innych krajach. Np. w Niemczech obowiązuje odpis z PIT, w Czechach politycy organizują festyny i pieniądze zebrane podczas takich wydarzeń przekazywane są na potrzeby konkretnej partii.

Dr Ryszard Piotrowski z Wydziału Prawa i Administracji UW proponuje otwarcie Funduszu na Rzecz Rozwoju Demokracji, z którego byłyby finansowane partie i działalność edukacyjna. - Mielibyśmy wpływy na ten fundusz z obowiązkowego, 10-procentowego odpisu od dotacji i subwencji, a także darowizn na fundusz, nie na konkretną partię - mówi prawnik.
Podsumowując dyskusję, marszałek sejmu Ewa Kopacz zaapelowała do posłów by swymi działaniami zabiegali o zaufanie społeczne.
(pj)

Czytaj także

"Zdrowie wasze, w gardła nasze", czyli jak partie wydają nasze pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 15:00
– Udostępniając partiom pieniądze na funkcjonowanie należy ściśle określić cele, na które mogą być one wydane – mówi prof. Kazimierz Kik, politolog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finansowanie partii z budżetu: wady i zalety

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2013 10:00
Kolejne partie zgłaszają swoje pomysły na zmianę w systemie finansowania ugrupowań politycznych. Ostatnio SLD przedstawił własny pomysł na uregulowanie sprawy subwencji. Wcześniej zrobiła to PO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finansowanie partii z budżetu, ale pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2013 09:54
Eksperci są za utrzymaniem obecnego modelu finansowania partii politycznych. Taka jest konkluzja debaty, którą w Sejmie zorganizowała marszałek Ewa Kopacz.
rozwiń zwiń