Na linii Straż Miejska - Prokuratura Generalna trwa spór o to czy strażnicy mogą wystawiać mandaty na podstawie zdjęć z fotoradarów. Według danych MSW w Polsce straż działa w prawie 600 gminach. Zatrudnia około 10 tysięcy strażników.
W maju br. w Szczecinie zapadł wyrok sądu odmawiający wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar stacjonarny straży miejskiej. Jak wyjaśnia prokurator Maciej Kujawski do Prokuratury Generalnej wpłynął wniosek Komendy Miejskiej w Szczecinie o wniesienie o kasację tego wyroku.
- Po przeanalizowaniu wszystkich przepisów stwierdził, że straż miejska może dokonywać kontroli ruchu drogowego, ale tylko przy użyciu fotoradarów przenośnych i zainstalowanych w pojazdach nieporuszających się - wyjaśnił w radiowej Jedynce. Prokuratura powołuje się na art. 129b ust. 4 prawa o ruchu drogowym oraz tożsamą interpretację tego przepisu przez ministra transportu, który w rozporządzeniu z 14 marcu 2013 roku mówił o uprawnieniach straży miejskiej.
Interpretacja prokuratury nie oznacza, że radary stacjonarne instalowane są nielegalnie, a jedynie, że straż miejska nie jest stroną uprawnioną do występowania do sądu z wnioskiem o ukaranie w oparciu o zapisy tych fotoradarów. - Powinna to zrobić w tym przypadku policja - podkreślił prok. Kujawski.
Tymczasem Krajowa Rada Komendantów Straży Miejskich i Gminnych RP stanowczo protestuje argumentując, że właściwy do interpretacji jest art. 129b ust. 2 pkt. 1b prawa o ruchu drogowym. - Wypowiedział się w tej sprawie Sąd Najwyższy w 2010 roku, który określił, że ustęp 4 określa tryb i sposób prowadzenia kontroli mobilnej, a nie uprawnienia podmiotowe straży miejskich - wyjaśnił Piotr Ichniowski, rzecznik Stowarzyszenia KRKSMiG RP.
Zdaniem Wojciecha Drzewieckiego z Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wystarczyłby jeden klarowny zapis w polskim prawie regulujący kto może fotoradary stosować. - Albo straż miejska powinna być uprawniona do łapania za wykroczenia w ruchu drogowym i móc korzystać do tego ze wszystkich dostępnych urządzeń, albo w ogóle nie - wyjaśnił.
"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!
(asz)