Jak tłumaczył prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, kiedy mówimy o szkodliwym hałasie, zwykle kojarzymy go z tym wielkoprzemysłowym. Tymczasem obecnie większym zagrożeniem są dla ludzi na przykład dźwięki z ulicy i z urządzeń domowych. - To wszystko ma zły wpływ nie tylko na narząd słuchu – stwierdził profesor, który był gościem "Sygnałów Dnia".
Skarżyński tłumaczył, że słuch zawodzi, ponieważ bywa nadwyrężany. - Męczą się komórki zmysłowe w obrębie centralnego układu nerwowego. Ten powrót do normalnej funkcji jest coraz dłuższy, co obserwujemy również u dzieci – mówił gość Jedynki.
Alarmujące jest to, że coraz częściej problemy ze słuchem mają dzieci. – Ich słuch jest coraz gorszy. Badania pokazują, że pojawiające się szumy uszne są ewidentnym potwierdzeniem negatywnego wpływu hałasu środowiskowego zwłaszcza w szkole – wnioskował profesor.
Profesor wyjaśniał, że tzw. szumy uszne sprawiają, że osoba słyszy, ale nie rozumie, co się do niej mówi. - Nie słyszy wszystkich dźwięków, najczęściej tych wysokich, co pogarsza się w wyniku nadmiernego działania hałasu – tłumaczył.
Zdaniem Henryka Skarżyńskiego należy apelować do młodych ludzi o to, aby szanowali swój słuch. - Wcale nie musimy słuchać cały dzień głośnej muzyki, żeby dobrze się czuć – stwierdził profesor i dodał, że podczas gdy hałas szkodzi - cisza działa kojąco na słuch.
Dziś obchodzimy 16. Międzynarodowy Dzień Walki z Hałasem.
Rozmawiali Wiesław Molak i Mariusz Syta
(mb)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Prof. Henryk Skarżyński" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6.00.
"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.