– Co kobiety uważają za podstawowy problem w rozwoju kariery zawodowej w Polsce? Czy trudno jest godzić życie prywatne z życiem zawodowym? I jak znaleźć właściwe proporcje pomiędzy tymi sferami życia?
– Osiągnięcie tej równowagi to marzenie każdej kobiety-menadżerki. A to bardzo trudne zadanie – twierdzi Edyta Ziajowska, dyrektor marketingu w międzynarodowej kancelarii prawniczej White & Case, a przy tym matka dwójki dzieci i współautorka raportu "Menadżerka sukcesu. Szanse i ograniczenia zawodowe kobiet w Polsce". – Kobiety wręcz definiują swój sukces życiowy na podstawie tego, czy potrafią zrównoważyć życie zawodowe i prywatne.
Osiągnięcie tej równowagi to proces, który trwa latami i który wdrażamy każdego dnia. – Jeżeli czujemy, że dziś całą energię poświęciłyśmy na pracę, to jutro staramy się to nadrobić w domu – mówi Ziajowska. – Na tym polega osiąganie tej równowagi i dlatego jest to długotrwały proces.
Tymczasem mężczyźni zupełnie inaczej, niemal priorytetowo, postrzegają swoją karierę. "Sukcesem jest dla mnie zwycięstwo odniesione w pracy" – twierdzą. Czy rzeczywiście dla nich zachowanie równowagi między życiem zawodowym a rodzinnym nie stanowi wyzwania?
– Dopiero po głębszym zastanowieniu mężczyźni też zwracają uwagę na to, by mieć satysfakcjonujące życie osobiste – mówi Ziajowska. – Zwłaszcza mężczyźni dojrzali, którzy mogą sobie na to pozwolić, bo i tak zajmują bardzo wysokie stanowiska.
Na tych wysokich stanowiskach wciąż jednak rzadko widuje się kobiety. – Na samym dole hierarchii korporacyjnej liczba kobiet i mężczyzn jest mniej więcej taka sama – tłumaczy Ziajowska. Im wyżej na drabinie sukcesu – tym kobiet jest mniej, zaczynają przeważać mężczyźni. W zarządach korporacji kobiet jest znacznie mniej niż 30 procent.
Statystyki są nieubłagane. Na 50 prezesów firm przypada… jedna kobieta. – W pewnym momencie kariery pojawia się dziecko i trzeba wybierać – tłumaczy Ziajowska. – Firmy wprowadzają udogodnienia dla młodych mam, ale pewnych rzeczy, jak fizyczne zmęczenie, nie da się przeskoczyć.
Więcej o tym, dlaczego kobiety nie sięgają po wysokie stanowiska równie często jak mężczyźni, o czym marzą menadżerki a co je ogranicza – słuchaj w audycji "Pod Lupą", klikając w ikonkę dźwięku (w ramce po prawej stronie artykułu).
(kd)