Ćma chce być jak szara myszka

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 12:17
Uwielbiamy wielobarwne motyle przycupnięte na kwiatach. W nocy zaś obserwujemy taniec ciem lecących do świateł lamp - czemu wszystkie są szare? - sprawdziła Kasia Węsierska.
Audio
  • Dlaczego ćmy są szare - materiał Kasi Węsierskiej

I ćmy i motyle należą do tej samej grupy. Ten rząd nosi nazwę łuskoskrzydłych, lepidoptera, a po polsku są to motyle. Ćma to inaczej motyl nocny, w związku z tym jest też inaczej ubarwiona niż te motyle, które możemy zobaczyć w słońcu w ciągu dnia.

- Motyle dzienne w układach samczo-samiczych są wzrokowcami - uwodzą wyglądem - wyjaśnia profesor Marek Kozłowski z Katedry Entomologii SGGW. - Natomiast z tego odium wabienia wzrokowego są zwolnione ćmy.  Ptaki, które widzą dość podobnie jak my, mają oko na ćmy i w związku z tym, bardzo ważny jest kamuflaż, żeby się wtopić w środowisko. Ćmy są szare, bo to jest ich forma obrony - dodaje. 

Co ciekawe, są też odstępstwa od tej reguły, czasem ćmy przyjmują trochę inną strategię obronną.

- Pierwszą strategią jest bycie niewidocznym, taką szarą myszką, gdzieś przycupniętą na korze, a druga to być pięknym kolorowym. Związane jest to z właściwościami trującymi. Ćmy, które mają właściwości trujące albo udają, że mają, są plakatowo ubarwione - wyjaśnia profesor.

Posłuchaj materiału Kasi Węsierskiej w załączonej audycji Patryka Kuniszewicza "W cztery oczy" i dowiedz się więcej o ćmach i ich zwyczajach.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Marek Kozłowski
Czytaj także

Dlaczego ćmy lecą do światła?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 12:31
To temat starszy niż historia ludzkości… Ćmy, czyli nocne motyle, nie zawsze szukały światła. To człowiek swoimi odkryciami i wynalazkami zmienił ich zachowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezdomna mucha jest troskliwą matką

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2012 13:48
Muchy zazwyczaj nas denerwują, są jednak tacy, którzy zaniepokoili się o ich los i zapytali o ich dom. Czy muchy są bezdomne sprawdziła Czwórka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikt się nie chowa tak dobrze jak ćma

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2012 12:00
Ćmy potrafią się znakomicie kamuflować. Ewolucja wyposażyła je w odpowiedni wygląd, ale one same potrafią znajdować miejsca, w których naprawdę trudno będzie je dostrzec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mechaniczne pszczoły na łąkach już za 3 lata?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 17:15
Prace nad ich skonstruowaniem ruszyły na Politechnice Warszawskiej. Są odpowiedzią na problemy ginącej populacji owadów.
rozwiń zwiń