Ostatnio bardzo głośno było o nowych 400 miejscach pracy w sklepie meblowym w Hiszpanii. Pracodawca w odpowiedzi na ogłoszenie o pracy otrzymał tysiące maili z aplikacjami. Sytuacja na rynku pracy w Hiszpanii jest bardzo trudna, jednak z podobnymi problemami boryka sie również Grecja i Portugalia.
- W Hiszpanii ludzie studiujący zazwyczaj nie pracują, są na utrzymaniu rodziców - mówi Ania mieszkanka Hiszpanii. - Pozostają poza rynkiem pracy do momentu skończenia studiów - wyjaśnia.
Profesor Maciej Duszczek, Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla że powodem problemów ze znalezieniem pracy może być też to, że edukacja nie nadąża za rynkiem pracy, ma to miejsce w każdym kraju. - Mamy do czynienia z dużym bezrobociem wśród młodzieży. Nie ma pracy dla osób młodych, dlatego te podejmują się wszystkiego, co jest na rynku, zatrudniają się na stanowiskach "niższego szczebla" - wyjaśnia.
W państwach, gdzie bezrobocie wśród młodych jest bardzo duże, sięga nawet 50 procent, w cenie sa prace kelnera, barmana a nawet magazyniera. Ta sytuacja nie dotyczy tylko Europy południowej. Młodzi Ukraińcy czy Rosjanie są w podobnej sytuacji.
Jak twierdzi Joachim Ciecierski z Redakcji Niemieckiej Polskiego Radia najlepsza sytuacja jest u naszych zachodnich sąsiadów. Tam ludzie po studiach podejmują pracę w swoich wyuczonych zawodach, prace "niższego szczebla" często wykonywane są przez cudzoziemców.
(pj)