Punk rock był głosem pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 16:00
Dziś trudno wyobrazić sobie taki ruch kontrkulturalny, jakim w latach 80. był punk rock. - To było znacznie więcej niż muzyka i bunt - mówi dziennikarz Mirosław Pęczak.
Audio
  • Jaką rolę spełniał w latach 80. punk rock? Czy dziś możliwe byłyby narodziny równie istotnego nurtu? Rozmawiają Piotr "Pietia" Wierzbicki i Mirosław Pęczak (Czwórka/4 do 4)
  • Muzycy formacji Dezerter wspominają lata 80. (Czwórka/4 do 4)
Punk rock był głosem pokolenia
Foto: sxc.hu

W dobie internetu, błyskawicznego przekazywania informacji, poczucie ducha tamtych czasów, rewolucji punkowej, wydaje się niemożliwe. Czasy taśm użyczanych z ręki do ręki, podziemnych zinów, do dziś wspominane są z rozrzewnieniem. - W tej chwili, jak chodzę na koncerty punkowe, a czasem jeszcze mi się to zdarza, to - z całym szacunkiem - mam wrażenie, że jest to bardziej rekonstrukcja historyczna, przebieranka. Nie ma tego klimatu, poczucia uczestniczenia w czymś rewolucyjnym - mówi w "4 do 4" Piotr "Pietia" Wierzbicki - dziennikarz i animator kultury.
W latach 80., gdy nie było internetu, a media z wiadomych powodów niezwykle mocno segregowały informacje, główną rolę spełniał obieg towarzyski i wiadomości przekazywane z ust do ust. - Były pewne miejsca i sytuacje, spełniające niejako rolę instytucji, przekaźnika. Czymś takim była giełda płytowa. Była to okazja do wymiany informacji właśnie z pierwszej ręki. Tam też ogromnie ważną funkcję spełniały ziny, dziś rzecz kompletnie niemożliwa do odtworzenia - przypomina kolejny gość Czwórki - dziennikarz Mirosław Pęczak.
PRZECZYTAJ TEŻ: Z punk rocka się nie wyrasta

Jak dzisiaj, z perspektywy kilkudziesięciu lat, należy ocenić punk rock, rolę, jaką spełniał w Polsce i wpływ na tamte czasy? Czy możemy mówić o ruchu rewolucyjnym? - Jeśli chodzi o lata 80. i drugą falę tego ruchu, związaną już z naprawdę ostrym graniem, była to niesamowita odskocznia wobec tego, co się działo. Nie możemy zapominać, że była to jedna z niewielu działek, w którą młodzież mogła się wpuścić. Zasadniczo nie było nic więcej poza rockiem i disco w tamtych czasach. I rola tego pierwsza była rewolucyjna, bez wątpienia. Był to bunt, przekaz, moc - zaznacza Wierzbicki.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy na temat rewolucji punk-rockowej, wpływie na przemiany lat 80. oraz materiałów reporterskich, w których muzycy formacji Dezerter wspominają ten okres.
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka punk Rock
Czytaj także

Litza o Luxtorpedzie: lubimy czasem nabałaganić

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 12:00
Jak przyznaje Robert "Litza" Friedrich w rozmowie z Czwórką, to, że Luxtorpeda robi zawrotną karierę wcale nie sprawiło, że muzyk pozbył się kompleksów. - Jestem człowiekiem bardzo znerwicowanym i za każdy koncert słono płacę. Zawsze, gdy wchodzę na scenę, denerwuję się - mówi gitarzysta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kazik poleca J-23 i Korpus Dyplomatyczny

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 15:00
Niedawno światło dzienne ujrzało wydawnictwo zawierające materiał zespołów J-23 (kiedyś Korpusu Dyplomatycznego). - Chylę czoła przed tym, jak chłopakom poszły te nagrania - chwali płyty Kazik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oberschlesien: w naszych żyłach płynie metal

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 16:20
Muzycy formacji Oberschlesien Michał Stawiński i Marcel Różanka opowiedzieli w Czwórce o tym, jak powstawał zespół, i dlaczego zdecydowali się śpiewać "ślońską godką". Zagrali też akustyczny koncert na żywo. Zapraszamy do słuchania i oglądania nagrań ze studia Czwórki.
rozwiń zwiń