Czemu Abchazja nie stała się rajem na ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 18:17
Za sprawą dramatycznych wydarzeń w ostatnich miesiącach na Ukrainie, częściej zdarza nam się uważniej przyglądać temu, co dzieje się na Wschodzie. Są jednak takie regiony i państwa, o których wciąż wiemy mało, a jednym z nich jest Abchazja.
Audio
  • W Abchazji znów jest niespokojnie. Region Gruzji, który ogłosił niepodległość w 2008 roku, nie jest uznawany jako państw przez zdecydowaną większość międzynarodowej społeczności (Czwórka/4 do 4)
Kamani - region Abchazji
Kamani - region AbchazjiFoto: P.Kinareevski / Facebook

Zapalnych miejsc na mapie byłego Związku Radzieckiego jest naprawdę wiele. Autonomiczna republika Abchazji, ze stolicą w Suchumi, wchodzi w skład Gruzji. - To jedno z takich niby-państw, które nie funkcjonują jak normalne państwa, ale są trochę czarnymi dziurami. Nikt tak naprawdę tego do końca nie kontroluje. Podobna jest sytuacja z Południową Osetią, Naddniestrzem, czy też Górnym Karabachem, który jest na terytorium Armenii, ale nie ma z nią połączenia - mówi w "4 do 4" Grzegorz Ślubowski, Redaktor Naczelny Redakcji Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia. Podkreśla on, że w tych miejscach nie obowiązuje de facto prawo, ani międzynarodowe, ani wewnętrzne.
Przez długi okres świat nie za bardzo się nimi interesował, ale wydarzenia, które miały miejsce ostatnio na Krymie, zwróciły oczy opinii międzynarodowej właśnie na te quasi-państwa. Nie brakuje obaw, że niebawem mogą one podzielić losy półwyspu, który w marcu przyłączono na nowo do Federacji Rosyjskiej. Ślubowski zwraca jednak uwagę, żeby nie patrzeć na Abchazję czy Osetię pod tym samym kątem. - Te miejsca są bardzo różne. Rozmawiamy o nich bardzo ogólnie, ale każde z nich ma inny status i problemy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Embargo na wino - rosyjski środek nacisku na Mołdawię

Abchazja, której niepodległość uznaje zaledwie pięć państw (Rosja, Wenezuela, Nikaragua, Nauru i Tuvalu), zajmuje powierzchnię 8550 km². Liczba ludności szacowana jest na ok. 215 tys. osób. - Jest to niezwykle piękne miejsce. Ryszard Kapuściński w "Imperium" snuł wizję Abchazji jako kurortu cenionego na całym świecie, w przyszłości bardzo bogatego właśnie ze względu na turystykę - podkreśla rozmówca Krzysztofa Grzybowskiego. Abchazja jest zróżnicowana klimatycznie. Leży nad Morzem Czarnym w górach Kaukazu. - Nie stało się rajem na ziemi głównie dlatego, że toczy się tam od lat wojna - zaznacza Ślubowski.
Ostatnio w tym państwie doszło do kolejnych rozruchów i niepokojów. Dziesiątki demonstrantów wtargnęły pod koniec maja do siedziby prezydenta w ramach protestu przeciwko korupcji i nieudolności władz. Na czele opozycji stoi lider Forum Jedności Narodowej Abchazji Raul Chadżimba. Sytuacja mocno zaniepokoiła Moskwę.
O tym, jaka przyszłość może czekać Abchazję, jakie są perspektywy przed separatystyczną republiką, dowiecie się słuchając zapisu "4 do 4".
(ac/bch)

Czytaj także

Przez taniec poznasz naturę Gruzina

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 17:25
Zamiast "dzień dobry" Gruzin przywita Cię słowami "życzę ci zwycięstwa". Czwórka gościła w kraju wojowników, biesiadników, tancerzy i wielbicieli wina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzegorz Ślubowski: Ukraina jest bardzo słaba

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 15:57
Najważniejsze wydarzenie środy 19 marca to jak dotąd nie wpuszczenie na teren Krymu przedstawicieli rządu Ukrainy, zatrzymanie dowódcy Ukraińskiej Floty Czarnomorskiej oraz szturm na siedzibę Ukraińskiej Marynarki Wojennej na Krymie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napięta sytuacja w Abchazji. Opozycja chce przedterminowych wyborów

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 10:39
Prorosyjska opozycja powołała nad ranem Tymczasową Radę Narodową, która w ciągu dwóch dni sformułuje rząd tymczasowy i ogłosi przedterminowe wybory.
rozwiń zwiń