Posprzątaj miasto za wykroczenia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 17:25
W Czwórce temat z pogranicza prawa i bezprawia. Za przewinienie, wykroczenie albo przestępstwo można zostać skazanym na wykonanie pracy na cele społeczne. Co kryje się pod tym pojęciem?
Audio
Posprzątaj miasto za wykroczenia
Foto: Glow Images/East News

Praca społeczna w rozumieniu Kodeksu Pracy nie jest pracą lecz wykonywaniem kary ograniczenia wolności w formie prac na cele społeczne. Wykonują je osoby skazane wyrokiem sądu. Jakie przewinienia kwalifikują się do zasądzenia właśnie takiej kary? Zagadnieniu przyjrzała się reporterka Czwórki, Kasia Dubińska. - To zwykle przewinienia związane z niszczeniem mienia publicznego, niszczeniem przystanków, malowaniem ścian, jazdą po pijanemu rowerem lub samochodem - mówi Teresa Sierawska z Biura Polityki Społecznej.

W jakich miejscach można odpracować karę? Co roku są one wyznaczane przez prezydenta miasta. - Mogą to być organizacje publiczne i niepubliczne - Zakład Oczyszczania Miasta, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, biblioteki i placówki oświaty, placówki opiekuńczo-wychowawcze, placówki pomocy społecznej, fundacje, stowarzyszenia - wymienia Sierawska. Nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne zajęła skazanym w 2010 r. 166 tysięcy godzin.

Pamiętać trzeba, że wybór nie należy do skazanego. - To jest kara. Nie jest tak, że pomyślę sobie, gdzie będzie mi łatwiej i przyjemniej - miejsce pracy jest ściśle określone w wyroku - podkreśla specjalistka. Harmonogram wykonania kary zostaje opracowany przez kuratora, a osoba zobowiązana do odpracowania kary musi poddać się całej procedurze.

pg

Zobacz więcej na temat: kodeks pracy rower
Czytaj także

W więzieniu, jednak poza kratami

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2011 09:23
Osadzona w Nisku, sześćdziesięcioletnia kobieta, opuściła więzienie, aby dalszą część kary pozbawienia wolności odbywać w systemie elektronicznego dozoru skazanych. Jest jedną z 526 osób w Polsce z "elektroniczną bransoletką".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skazani będą sprzątać gminę Tarnów Opolski. Sołtysi już dzwonią

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2011 13:00
Na pomysł, zatrudnienia więźniów z otwartego zakładu karnego w Opolu do prac porządkowych, wpadł wójt gminy Krzysztof Mutz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niegrzeczne dziewczyny rapują o sławnych Polkach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2011 11:53
Królowa Jadwiga, Maria Skłodowska-Curie, Krystyna Skarbek - losy tych kobiet przedstawiły w hip-hopowych tekstach wychowanki zakładu poprawczego w ramach projektu "Cała w pikselach".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki jest najgorszy zawód świata?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2011 13:08
Świętujemy dzień czołgisty i wojsk zmechanizowanych. Czy praca czołgisty jest słabym pomysłem na zawodową karierę? Co sprawia, że niektóre zawody są mniej a inne bardziej lubiane?
rozwiń zwiń