Nowe metody głosowania: przez internet albo pocztą

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 16:54
Wybory już 9 października. Każdy głos się liczy, więc ważne, by odwiedzić lokal wyborczy. Na szczęście w tym roku pojawiło się sporo różnych udogodnień, m. in. dla osób starszych, niepełnosprawnych, czy przebywających zagranicą.
Audio
  • Co czeka wyborców podczas głosowania w tym roku?
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 25 października  poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Bronisław Komorowski
Najbliższe wybory parlamentarne odbędą się 25 października – poinformował w specjalnym oświadczeniu prezydent Bronisław KomorowskiFoto: Glow Images/East News

Kilka ordynacji wyborczych zastąpił jeden wyborczy kodeks. Będzie też można m. in. głosować przez internet, albo wysłać głos pocztą. Wszystko po to, by zachęcić Polaków do wzięcia udziału w wyborach.

Głosowanie korespondencyjne jest nowością w Polsce, ale w wielu krajach europejskich ta metoda funkcjonuje od dawna – mówi Dawid Sześciło z Fundacji Batorego, która wraz z innymi organizacjami prowadzi program "Masz głos, masz wybór". Jego zdaniem zmiany są poważne, ale niezbędne, by dogonić Europę. – W Niemczech na przykład już ok. 20 proc. osób oddaje głos nie wychodząc z domu.

W naszym kraju w tym roku za pośrednictwem urzędów pocztowych głosować będą mogły osoby niepełnosprawne i wyborcy przebywający za granicą. W Niemczech w ten sposób głosować mogą wszyscy. – Na razie to będzie się odbywało w ograniczonym zakresie, bo mieliśmy obawy, czy poczty poradzą sobie z takim wyzwaniem – tłumaczy Sześciło. – Zobaczymy, jak to zadziała w ograniczonej skali i będziemy chcieli, by w kolejnych latach korespondencyjnie mogli już głosować wszyscy chętni.

Justyna
Justyna Dżbik i Dawid Sześciło w studiu Czwórki/fot. Wojciech Kusiński

Jeśli wyborca będzie akurat na wakacjach – też może zagłosować. – Wystarczy wysłać np. mailem do swojego urzędu gminy odpowiedni wniosek, podajeć w nim dane osobowe i adres, na jaki chcemy otrzymać kartę wyborczą – tłumaczy Sześciło. – To wystarczy, by gmina miała obowiązek przysłać nam pakiet wyborczy. Czyli wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu.

W tym roku na kartach wyborczych pojawią się także specjalne nakładki, pisane alfabetem Braille’a. Będziemy także mogli głosować przez pełnomocnika. – Trzeba jednak wcześniej zawiadomić Urząd Gminy o tym, że chcemy z tego skorzystać – mówi Sześciło.

Więcej o udogodnieniach m. in. dla studentów, a także o tym, jakie problemy mają gminni urzędnicy i dlaczego niektórzy z nich nawet nie znają nowego zakresu swoich obowiązków dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Pod lupą".

(kd)



Czytaj także

Połowa Polek nie głosuje. „Kobiety na wybory”

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2011 16:15
Co druga Polka nie chodzi na wybory. Koalicja „Masz głos, masz wybór” chce zmienić tę sytuację i organizuje kampanię zachęcającą panie do głosowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkańcy protestują. "Radny kupował głosy"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2011 14:12
Mieszkańcy podlaskiej Nowinki pojechali do stolicy protestować przeciwko kumoterstwu i lokalnym układom. Twierdzą, że augustowska prokuratura chroni radnego z ich gminy, oskarżonego o łamanie prawa i kupowanie głosów podczas ostatnich wyborów samorządowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twitter narzędziem w rękach polityków

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2011 14:37
Portale społecznościowe, takie jak Twitter czy Facebook, coraz częściej służą politykom jako narzędzie do komunikacji z opinią publiczną.
rozwiń zwiń