Chopin jest już "wolny", na Jacksona trzeba jeszcze poczekać

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2012 16:36
Jak to się dzieje, że twórcy zarabiają nawet po swojej śmierci wyjaśniał w Czwórce Andrzej Kuśmierczyk ze stowarzyszenia ZAIKS.
Audio
  • Andrzej Kuśmierczyk o ochronie praw po śmierci twórcy
Rękopis Chopina
Rękopis Chopina

- W Polsce twórca jest chroniony przez prawo przez całe swoje życie i jego twórczość jest chroniona dalej przez 70 lat po jego śmierci – mówił w audycji "Pod lupą" szef działu licencji i inkasa w Zaiksie. Mowa oczywiście o ochronie praw majątkowych, czyli praw do czerpania korzyści finansowych z własnej twórczości.

Po śmierci twórcy, prawa te przechodzą na okres 70 lat na spadkobierców artysty wskazanych w jego testamencie, lub w przypadku braku takiego dokumentu na osoby dziedziczące je na mocy prawa spadkowego. Co się dzieje z utworem po upływie tego czasu? Gość Justyny Dżbik wyjaśniał na przykładzie Fryderyka Chopina.

- W przypadku Fryderyka Chopina, który zmarł grubo ponad 70 lat temu, utwory są w domenie publicznej. Każdy może je zagrać lub np. odtwarzać na koncertach i nie musi płacić tantiem – wyjaśniał Andrzej Kuśmierczyk.

Nieco krótszym okresem chronione jest prawo producenta, czyli tego który jest właścicielem konkretnego utrwalenia dzieła np. konkretnej rejestracji piosenki. W tym wypadku ochrona tego nagrania trwa przez 50 lat od momentu utrwalenia.

Więcej na temat czasu trwania ochrony dzieła przez prawo autorskie w nagraniu audycji.
bch

Czytaj także

Twórcy wszechstronnie chronieni

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2011 09:00
W ramach nowego cyklu w Czwórce związanego z ochroną praw autorskich, nasz ekspert omówił na antenie kilka podstawowych pojęć z tego zakresu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, czyje utwory można wykorzystywać za darmo

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2011 16:00
James Joyce, Tadeusz Boy-Żeleński, Virginia Woolf, Marina Cwietajewa są wśród ponad 900 twórców, których dzieła od Nowego Roku będzie można swobodnie wykorzystywać.
rozwiń zwiń