Długa historia pieniądza

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 07:05
Za jego twórców uznaje się starożytnych Fenicjan. Przeszedł daleką drogę od prymitywnie bitych monet do plastikowych kart płatniczych. W ramach czwórkowego cyklu "Stop Kryzysowi" w audycji "Pod Lupą" zajęliśmy się historią pieniądza.
Audio
  • Marcin Krasoń o historii pieniądza
  • Gavin Barbara prosto z Malty - o arcyciekawej historii pieniądza

- Zanim nadeszła era pieniądza ludzie wymieniali się towarami. Ktoś produkował łuki, a inna osoba uprawiała zboże i wymieniali się między sobą. Problem pojawiał się wtedy, gdy towary miały różną wartość. W związku z tym w transakcjach zaczęto stosować towary, które można było podzielić, jak sól, skóry i zboże. Dzięki temu za łuk płaciło się  np. pół wiadra soli. To była taka pierwsza forma pieniądza - przypomniał Marcin Krasoń, analityk finansowy z Open Finance.

Rozliczanie się w soli czy zbożu pociagało za sobą konieczność uciążliwego transportu. Jako środka płatniczego zaczęto używać więc metali. Na początku była to miedź i brąz, a w późniejszym okresie również złoto, srebro i platyna.

- Naturalną konsekwencją było dzielenie np. złota na mniejsze kawałki w kształcie kulek. Z chwilą, gdy pojawiły się na nich zabezpieczające pieczęcie, możemy mówić o pierwszych monetach - powiedział gość Bartka Wasilewskiego.

Całej rozmowy z Marcinem Krasoniem możesz posłuchać, klikając w odpowiednią ikonkę. O historii polskiej złotówki dowiesz się, oglądając materiał reporterski Eweliny Grygiel.

Audycja została zrealizowana w ramach akcji "Stop kryzysowi" przy dofinansowaniu Narodowego Banku Polskiego.

pg

Czytaj także

Stop kryzysowi: Czy strefa Euro przetrwa?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2012 12:30
Obecny kryzys finansowy odbija się nie tylko na pojedynczych krajach Europy, ale również na wspólnej europejskiej walucie. Czy problemy Grecji okażą się początkiem końca strefy Euro?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stop kryzysowi: strefa euro a sprawa polska

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2012 15:32
To, że Polska wejdzie do europejskiej strefy walutowej jest przesądzone. Klamka zapadła w momencie podpisania przez nasz kraj traktatu akcesyjnego. Wciąż otwarte pozostaje natomiast pytanie, kiedy to nastąpi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się biorą różne kursy walut?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 16:16
- Z cenami walut jest jak z cenami pieczywa, w każdym sklepie są trochę inne – mówił w Czwórce Marcin Krasoń, który wyjaśniał zawiłości związane z handlem obcymi walutami i zaciąganiem w nich kredytów.
rozwiń zwiń