Igrzyska imprezą dla koksiarzy?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 16:06
W obiegowej opinii sport bez dopingu istnieje już tylko na poziomie amatorskim. Tuż przed rozpoczęciem igrzysk w Londynie zastanawialiśmy się na ile wyniki osiągnięte tam przez sportowców będą rezultatem używania niedozwolonych medykamentów.
Audio

Przed Londynem, w ciągu kilku miesięcy badań, wśród wybierających się na igrzyska sportowców ujawniono 107 przypadków stosowania niedozwolonych środków. Wszystkich zdyskwalifikowano. Zdaniem niektórych specjalistów skala tego procederu jest o wiele większa, tylko organy kontrolujące nie nadążają z wykrywaniem coraz to nowych specyfików.

- To nie do końca jest tak - przekonywał w Czwórce Dariusz Błachnio z Komisji Do Spraw Zwalczania Dopingu w Sporcie. - Media nakręcają atmosferę medycznego wyścigu, ale nikt tak naprawdę, nie jest w stanie udowodnić, że on istnieje. O przesadzonych rachubach tropicieli dopingowego spisku zdaniem gościa audycji "4 do 4" świadczyć może fakt, że w czasie zakończonych niedawno Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, wszystkie z 300 przeprowadzonych na zawodnikach testów na obecność niedozwolonych środków w organizmie dały wynik negatywny.

Z drugiej strony kolejne afery dopingowe wstrząsające światem kolarskim i środowiskiem ciężarowców pokazują, że problem istnienieje i jest poważny. Zdaniem Michała Łopacińskiego, dziennikarza sportowego Canal +, już tylko romantycy wierzą w czysty sport.  - To wynika z dwóch rzeczy: fetyszyzacji championa oraz dużych pieniędzy stojących za wynikiem sportowym – wyjaśniał.
Również większość z dzwoniących do studia Czwórki słuchaczy nie wierzyła w czystość sportowej rywalizacji w czasie igrzysk, jednocześnie podkreślała konieczność antydopingowych kontroli chociażby dla samej idei czystej rywalizacji i choć minimalnego trzymania sportowców w ryzach.
Więcej na ten temat w nagraniu audycji.

bch

Czytaj także

Gest Kozakiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 06:00
30 lipca 1980 roku, Władysław Kozakiewicz podczas igrzysk olimpijskich w Moskwie, wygrał konkurs skoku o tyczce, zdobywając złoty medal. Odpowiadając gwiżdżącym kibicom radzieckim, wykonał słynny gest, który przeszedł do historii jako "gest Kozakiewicza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przerażająca skala dopingu przed igrzyskami

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 19:55
W ostatnich 6 miesiącach kontrole ujawniły 107 przypadków stosowania niedozwolonych środków przez sportowców przygotowujących się do startu w igrzyskach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Londyn 2012: Polacy w teledysku do oficjalnej piosenki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 06:44
Piosenka "Survival" zespołu Muse została hymnem najważniejszej imprezy sportowej na świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie jedźcie do Londynu, bo możecie wrócić w trumnach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 14:29
Zamieszki, starcia na tle rasowym, burdy kibiców, rozboje, ciągłe zagrożenie terrorystyczne - to obraz współczesnego Londynu. Czy warto jechać na igrzyska?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Igrzyska to sport przez wielkie "S"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 13:00
Igrzyska olimpijskie to czas absolutnie wyjątkowy - przekonuje dziennikarz Polskiego Radia Tomasz Gorazdowski, który bezpośrednio z Londynu będzie relacjonował wydarzenia sportowe.
rozwiń zwiń