Być może już w przyszłym roku będziemy mieli więcej dni wolnych od pracy. Wzbudza to niepokój ekonomistów, którzy obawiają się o kondycję polskiej gospodarki. Okazuje się, że jesteśmy w unijnej czołówce, jeśli chodzi o liczbę godzin spędzanych w pracy, ale jednocześnie na szarym końcu, gdy mowa o efektywności.
Zachęcamy także do wysłuchania rozmowy z Miłoszem Brzezińskim, trenerem osobistym: Jak być skutecznym i efektywnym w pracy?
Zdaniem Andrzeja Sadowskiego z Centrum im. Adama Smitha problemem nie jest liczba dni wolnych, ale mało przyjazne prawo. - Z badań wynika, że ten sam pracownik, przeniesiony z polskiej do zagranicznej gospodarki, jest o wiele bardziej efektywny - mówi ekspert Czwórki. - To świadczy o lepszej organizacji, lepszym rządzeniu i mniejszej ilości absurdalnych regulacji, które ograniczałyby efekty naszej pracy.
Zdaniem Pawła Budrewicza z Centrum im. Adama Smitha Polacy są bardzo zdolni i chętni do pracy, ale… nie zawsze pracują mądrze. - Napracować się to żadna filozofia - mówi gość Czwórki. - Chodzi o to, by przy tym myśleć. To wbrew pozorom jest potrzebne w każdym zawodzie.
Co ciekawe, istnieje spora grupa ludzi, którzy, zamiast "zasuwać do biura, by potem móc opłacić rachunki", po prostu kochają swoją pracę. - To nowa kategoria ludzi - tłumaczy Leszek Melibruda, psycholog biznesu. - To nie pracoholicy, lecz "ekstremalni menadżerowie". Bardzo dużo pracują i czerpią z tego mnóstwo satysfakcji.
By dowiedzieć się więcej o przyszłym prawie pracy, a także o "pracowniczej mentalności Polaków", posłuchaj nagrań rozmów ze studia Czwórki i sondy przeprowadzonej wśród naszych słuchaczy.
(kd)