Okazuje się, że ponad 80 proc. Polaków w ostatnich pięciu latach nie skorzystało z porad prawniczych, choć zetknęli się z problemami, które wymagały takich interwencji.
- Zawsze warto szukać pomocy i przedstawiać swoją sytuację - tłumaczy Katarzyna Furman-Łajszczak, prawnik, ekspert w projektach związanych z bezpłatnym poradnictwem w Polsce. - Wystarczy wpisać hasło "bezpłatne porady prawne" w wyszukiwarkę internetową, by odnaleźć podmioty, które jej udzielają. A zakres pomocy jest bardzo szeroki: od prawa cywilnego, pracy, karnego, czy administracyjnego, po porady związane z toczącym się już postepowaniem.
Tymczasem okazuje się, że odpowiedzi na najprostrze wydawałoby się pytania, dotyczące haseł związanych z sądownictwem, i prawodawstwem, bywa w sondach ulicznych tyle, ilu samych odpowiadających. Choć część z nich okazuje się prawdziwa, druga część całkowicie mija się z prawdą.
By dowiedzieć się więcej o akcjach charytatywnych i edykukacyjnych polskich prawników, a także m.in. o tym, kim zdaniem Polaków jest pełnomocnik, a kim pełnomocnik jest w rzeczywistości, albo czym jest pozew i czym różni się procedura administracyjna od cywilnej, posłuchaj nagrania materiału reporterskiego Katarzyny Węsierskiej z „Poranka OnLine”.
(kd)