Wielkie wyprawy słowiańskich Wikingów

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 18:30
Wszyscy znamy historie Wikingów. Wyobrażenie o skandynawskich wojownikach przesłoniło fakty i wyprawy Wiciędzów, czyli słowiańskich piratów znad morza Bałtyckiego.
Audio
  • Artur Szrejter opowiada o wojnach Wikingów i Słowian (4 do 4/ Czwórka).
Fragment okładki książki Artura Szrejtera pt. Wielka wyprawa księcia Racibora
Fragment okładki książki Artura Szrejtera pt. "Wielka wyprawa księcia Racibora" Foto: materiały prasowe/ Wydawnictwo Erica

Według Artura Szrejtera, autora książki "Wielka wyprawa księcia Racibora", epoka Wikingów, to przede wszystkim epoka łupieżczych wypraw Słowian. W tym czasie najaktywniejsi byli Słowianie, Bałtowie i ludy fińskie.
- Floty słowiańskie liczyły od sześciuset do półtora tysięcy statków. Na każdym okręcie było około trzydziestu pięciu wojowników. Każdy nich ubrany był w hełm. Uzbrojony w  topór i włócznię. Wielu miało miecze. Nie było miasta, które by im się oparło - opowiada Artur Szrejter.
Dlatego w 1136 roku odbyła się wyprawa księcia Racibora, którą szczegółowo, na podstawie skandynawskiej sagi, opisuje Artur Szrejter. Ta wyprawa była wynikiem wieloletnich działań politycznych i wojennych Bolesława Krzywoustego. Jego celem było zapanowanie nad zachodnią częścią Morza Bałtyckiego. Wrogiem nowy król Danii. Dlatego postanowił uderzyć w Konungahelę - bogaty port pomiędzy Szwecją a Norwegią, znany z tego, że właśnie tam była przechowywana najcenniejsza relikwia Skandynawii - fragment świętego krzyża. - Dla Bolesława Krzywoustego to nie była wyprawa po łupy, ale ruch propagandowo polityczny. Przygotowanie floty kosztowało więcej niż łup wojenny, którego mogli się spodziewać - wyjaśnia gość audycji "4 do 4".
Książka Artura Szrejtera, "Wielka wyprawa księcia Racibora", jest początkiem serii opowieści o wojnach Wikingów i Słowian. Na antenie Czwórki autor książki opowiada o dumnej, słowiańskiej przeszłości.

jl

Zobacz więcej na temat: Czwórka HISTORIA
Czytaj także

Kolej widmo na dalekim dzikim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 09:00
- Na Syberii wszytko jest większe. 40 kilometrów to nie odległość, temperatura - 40 stopni to nie mróz, a 40% to nie wódka. Dlatego kolej, którą chciał wybudować Stalin, miała liczyć 1300 kilometrów - mówią Tomasz Grzywaczewski i Maciej Cypryk, którzy odbyli podróż Martwą Drogą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Polsce też żyły dinozaury

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 16:23
- Uważam, że warto szukać w Polsce ciekawych skamieniałości - mówi Justyna Słowiak, paleontolożka. - Dowodzą tego choćby ostatnie odkrycia: tropy tetrapoda, smok z Lisowic, wykopaliska w Krasiejowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak rozpoznać obce siły, które rządzą naszym światem?

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 18:12
- Iluminaci są bohaterami bardzo wielu, bardo poważnie traktowanych teorii spiskowych. Według rożnych badań, około pięć do sześciu procent Amerykanów jest przekonanych, że tajne stowarzyszenie ma władzę nad światem - mówi Tomasz Stawiszyński.
rozwiń zwiń