Tadżykistan: trudny czas odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 17:10
- W tej chwili to najbiedniejszy kraj byłego ZSRR. Szacuje się, że w tym siedmiomilionowym kraju, co roku do pracy w Rosji wyjeżdża co najmniej milion mężczyzn, którzy często zostają tam na stałe. To nie pomaga w odbudowie - mówi w Czwórce o sytuacji w tym azjatyckim kraju Magdalena Kowalczyk.
Audio
  • Tadżykistan wolno dochodzi do siebie po wyniszczającej wojnie domowej (Czwórka/4 do 4)
Tadżykistan zabytek
Tadżykistan zabytekFoto: Wikipedia Commons

- Po uzyskaniu niepodległości w 1991 roku, gdy te kraje poodłączały się od Związku Radzieckiego, Tadżykistan bardzo szybko, bo w 1993 roku, popadł w bardzo krwawą wojnę domową - przybliża w "4 do 4" sytuację Magdalena Kowalczyk z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. - Pokój zawarto dopiero cztery lata później, ale te kilka lat konfliktu wystarczyło, żeby kraj popadł w ruinę. W tej chwili to najbiedniejszy kraj byłego ZSRR. Szacuje się, że w tym siedmiomilionowym kraju, co roku do pracy w Rosji wyjeżdża co najmniej milion mężczyzn, którzy często zostają tam na stałe. To nie pomaga w odbudowie.
Wielu z tych mężczyzn rozpoczyna w Rosji nowe życie. Poznaje nowe partnerki i zostawia w Tadżykistanie żony z dziećmi. Ogromna część tych kobiet jest bez jakiejkolwiek pracy i wykształcenia, stąd ich sytuacja jest tragiczna.
- Z Polskiej perspektywy Tadżykistan to na pewno taki zapomniany świat - mówi Józef Lang z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Patrząc z pryzmatu Chin czy Rosji ma on jednak jakieś znaczenie, chociaż wiadomo, że nie jest ono kluczowe. Znajduje się on na skrzyżowaniu Azji Centralnej, Afganistanu i Chin. Jest mały, bardzo biedny i marginalizowany. Perspektywa zmian w Tadżykistanie jest niewielka.
Być może szansą dla kraju będzie rozbudowanie przemysłu turystycznego. Józef Lang mocno Tadżykistan pod tym względem zachwala. - Jest to miejsce o pięknej przyrodzie, bardzo zróżnicowane pod tym względem. Interesujący również jeśli chodzi o historię, kulturę, zwyczaje. Atutem jest to, że nie spotkamy tak wielu turystów, bo jak na razie to trochę taka turystyczna biała plama.

Kobieta
Kobieta w tadżyckim stroju tradycyjnym

Sąsiedztwo Afganistanu powoduje, że wiele osób potencjalnie zainteresowanych wyprawą do Tadżykistanu, porzuca ten pomysł ze względu na obawy o bezpieczeństwo. - To bardziej skomplikowane i nie da się ograniczyć dyskusji do tego sąsiedztwa właśnie - tłumaczy Lang. - Kłopotami w podróżowaniu przez Tadżykistan jest oczywiście wiza, pozwolenie na wjazd do Górnego Badachszanu. Problemem dla turystów jest też wszechobecna korupcja. Sąsiedztwo Afganistanu nie jest akurat zmartwieniem, nie ma ryzyka terroryzmu. Uważać za to trzeba na narkotyki, bo to region będący jednym ze światowych centrów tego procederu, a zarazem szlak przerzutowy do Rosji. Turysta niekoniecznie musi mieć styczność ze szmuglerami, ale takie zagrożenie jednak istnieje.
Na koniec warto dodać, że o ile samo dotarcie do Tadżykistanu pochłonie spore koszty, w samym kraju jest tanio. To oczywiście bezpośrednio związane z wszechobecną biedą. Ludzie w tym islamskim państwie są zaś bardzo liberalni, gościnni i pozytywnie nastawieni do obcokrajowców.
(ac)

Czytaj także

Indonezja - tu żyje się w zgodzie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 07:00
Na indonezyjskie wyspy Mentawai bardzo trudno się dostać. Na miejscu czeka nas dżungla i błoto, a także rdzenni mieszkańcy, którzy każdego dnia żyją w zgodzie z rytmem, wyznaczonym przez naturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włochy - ukochany przez filmowców kraj

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 16:20
Włoska branża turystyczna zanotowała nowy trend - coraz więcej turystów podróżuje po tym kraju śladami filmowych bohaterów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż dookoła świata? To marzenie może się spełnić!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 17:26
O tym, by zwiedzać egzotyczne kraje, marzy wielu z nas. Okazuje się, że wcale nie tak trudno to robić. Wystarczy bardzo chcieć, a także mieć dużo pasji i ciekawości świata.
rozwiń zwiń