– O ile kobiety w sposób naturalny interesują się modą, szukają ubrań i chcą się podobać, o tyle mężczyźni, choć też chcą się podobać, nie zastanawiają się nad tym i przede wszystkim nie myślą o tym, że oceniani są pod względem swojego wizerunku – tłumaczył w Czwórce Łoszewski.
Prosty przykład? Krawat! Bardzo często mężczyzna, wchodząc do sklepu w poszukiwaniu krawata, nie bardzo wie, do czego tak naprawdę ten element garderoby ma pasować i jak go dobrać. – Innego krawata będziemy szukać do czarnego garnituru, innego do granatowego, jeszcze innego do swetra, sztruksowej marynarki, czy koszuli w delikatną kratkę. Kiedy szukamy nowego krawata, powinniśmy odnieść jego kolory i fakturę do tego, z czym będziemy go nosić – tłumaczy Łoszewski. – Jeśli to wiemy, już na początku możemy wyeliminować połowę rzeczy, które są w sklepie.
Zdaniem Łoszewskiego mężczyźni uwielbiają t-shirty. – Był taki czas, w latach 80., że białe bądź czarne koszulki zastąpiły koszule – opowiada Łoszewski. – Ale teraz ta moda dawno przeminęła, koszule powróciły i należy o nich pamiętać. W pewnych sytuacjach, np. rozpoczynając pracę, bądź spotykając się z profesorem na studiach, lepiej mieć na sobie koszulę.
Prawdziwa burza rozpętała się jednak całkiem niedawno wokół męskich koszul z krótkim rękawem. Choć są one, zdaniem Łoszewskiego bardzo wygodne, nie brak osób, którym ta moda zupełnie nie przypadła do gustu. – Mnóstwo młodych ludzi latem nosi tego typu rzeczy, ale do pracy należy nosić koszule z długimi rękawami, które ewentualnie z powodu upału można podwinąć do łokcia – tłumaczy Łoszewski. – To jest akceptowane i uznawane za eleganckie.
Teoretycznie mężczyzna może wyglądać elegancko nawet chodząc w dresie po mieszkaniu. Często zdarza się jednak, że faceci o elegancji w ogóle nie myślą, więc to kobiety dobierają im ubrania, a książki, które powstają o modzie męskiej, także kierowane są do kobiet. Łoszewski napisał więc "Dress code, tajemnice męskiej elegancji”, książkę o mężczyznach, adresowaną do mężczyzn.
Dowiedz się więcej o tajnikach męskiej mody, o tym dlaczego ubranie jest kodem, a także dlaczego męski dress code ma swój wiek, słuchając całej rozmowy z Krzysztofem Łoszewskim, bądź oglądając ją na wideo.
(kd)