Zgadnie z nimi osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą już musiały w kontaktach z urzędami skarbowymi posługiwać się numerami NIP.
– Dla ogromnej rzeszy podatników może to być ogromna rewolucja, ale także duże ułatwienie, ponieważ jedynym numerem, który będzie wymagany w kontakcie z urzędem skarbowym, będzie numer PESEL – tłumaczy Anna Misiak ze spółki doradztwa podatkowego MDDP.
Osoba, która nie prowadzi działalności gospodarczej, nie będzie zobowiązana do tego, aby występować o numer NIP. Numerem identyfikacyjnym takiej osoby będzie wyłącznie numer PESEL. – Co ciekawe, wszelkie dane, które zgłaszała taka osoba, będą dostępne dla urzędu skarbowego, a więc te dane nie będą wymagały dodatkowego zgłoszenia – zauważa ekspert.
Zgłoszeniu natomiast na pewno będzie podlegała zmiana miejsca zamieszkania i rachunku bankowego.
Podatnik do tej pory był zobowiązany aktualizować swoje dane na potrzeby urzędu skarbowego. – Teraz ten obowiązek zostanie zniesiony. Na podatniku i tak będzie ciążył obowiązek poinformowania o zmianie miejsca zamieszkania, będzie mógł jednak te informację podać w deklaracji podatkowej, a więc raz do roku – tłumaczy Misiak.
W przypadku zmiany rachunku bankowego podatnik będzie musiał wypełnić stosowną aplikację i zawiadomić urząd skarbowy. – Jeśli takiej zmiany nie dokona, to urząd skarbowy nie będzie miał jak zwrócić ewentualnej nadpłaty – wyjaśnia gość Jedynki.
Jeśli chodzi o osoby prowadzące działalność gospodarczą, od 1 września numer NIP będzie wydawany "od ręki". – To dla nich jest istotna zmiana – dodaje Anna Misiak.
Rozmawiała Izabela Kostyszyn.
(mb)