Gród Siemomysła - podróż do czasów Mieszka I

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 18:16
Na skraju Grzybowa znajdują się okazałe pozostałości jednego z największych grodów w państwie pierwszych Piastów. Od 1988 roku na grodzisku prowadzone są systematyczne badania wykopaliskowe, które niestety z braku funduszy mogą trwać jeszcze kilkadziesiąt lat.
Audio
  • Odwiedzamy gród Siemomysła w Grzybowie (4 do 4/Czwórka)
Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich w Grzybowie
Międzynarodowy Zjazd Wojowników Słowiańskich w GrzybowieFoto: źr. Wikipedia/CC/Rafał M. Socha

Dotychczas przebadano zaledwie kilka procent powierzchni tej imponującej fortecy, ale już teraz można stwierdzić, że - mimo braku jakichkolwiek wzmianek w zachowanych źródłach pisanych - jej miejsce w dziejach początków państwa polskiego musiało być wyjątkowe.
Według archeologów gród został zbudowany między rokiem 915 a 935. Otaczający go wał, który jeszcze dzisiaj w niektórych miejscach wznosi się na 9 m, pierwotnie miał 27 m szerokości, 16 m wysokości i ok. 600 m długości! Obliczono, że do jego zbudowania nasi pradziadowie musieli użyć ok. 62 tys. m³ dębowego drewna i ok. 84 tys. m³ ziemi. Realizacja tak ogromnej inwestycji niewątpliwie wymagała sprawnej organizacji, opartej zapewne na autorytecie, tudzież sile ekonomicznej i militarnej jakiejś wybitnej jednostki. Kim był ów człowiek? Naukowcom trudno snuć takie rozważania, ale według jednej z hipotez założycielem grodu mógł być ojciec Mieszka I, którego Gall Anonim nazywa Siemomysłem. A zatem to w jego dworzyszczu mogła stać kolebka pierwszego z naszych historycznych władców!

Wykopaliska w Grzybowie dostarczyły już wielu niezwykle ciekawych znalezisk. Jest wśród nich skarb kilkuset dirhemów arabskich i fragmentów srebrnej biżuterii z IX-X w., ale także łuski od śledzi, które przywieziono tutaj znad morza, co świadczy o zamożności mieszkańców grodu oraz rozległych kontaktach handlowych. Z kolei niepozorny brązowy pierścień, ozdobiony typowym skandynawskim ornamentem, mógł należeć do jakiegoś wikińskiego najemnika, dzięki któremu Siemomysł - jak pisze kronikarz - "pamięć przodków potroił zarówno urodzeniem, jak i godnością". Kres istnienia grodu w Grzybowie przyniosły prawdopodobnie wydarzenia z lat 30. XI w., związane z upadkiem pierwszego państwa polskiego po śmierci Mieszka II. Potężny gród opustoszał, jego pierwotna nazwa zaginęła, a liczący ponad 2,5 ha powierzchni majdan grodziska stał się na wiele wieków polem uprawnym.
Obecnie każdego lata oprócz archeologów można tutaj spotkać barwny tłum wczesnośredniowiecznych wojów, kupców i rzemieślników, którzy pod koniec sierpnia przybywają do Grzybowa na Międzynarodowy Zjazd Wojów Słowiańskich. Warto przyjechać tu choćby na weekend.

Więcej o grodzie, wykopaliskach i turystycznych atrakcjach dowiesz się słuchając nagrania z "4 do 4",

Zobacz więcej na temat: Czwórka Euranet Plus POLSKA
Czytaj także

Czwórka w Parlamencie Europejskim

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 11:00
Konkurs dla lubiących Europę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

L.U.C & Motion Trio: "Nic się nie stało"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 20:00
Zajawkowy teledysk i nowa płyta L.U.C & Motion Trio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To pytanie wzbudza emocje w każdym młodym Polaku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2013 16:00
Co młody Polak musi umieć, potrafić, znać, by znaleźć dziś pracę? Wobec rosnącego kryzysu na rynku pracy, odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać.
rozwiń zwiń