- Łukasz Ostoja-Kasprzycki, który jest gościem Czwórki prowadzi blog o Warszawie, ale jest rodowitym mieszkańcem Mokotowa.
- Poznawanie historii miasta warto rozpocząć od czytania książek, ale i spacerów po uliczkach i miejskich skwerach. Warto też skupiać się na czytaniu historii publikowanych przez innych
- Historie polskich miast pełne są trudnych wydarzeń, ale także ciekawych i interesujących opowieści o codziennym życiu mieszkańców
Motyw "powrotu do korzeni" towarzyszy nam na różnych etapach życia. Niektórzy tworzą drzewa genealogiczne swoich rodzin, inni wracają w rodzinne strony, jeszcze inni odkrywają historię miejscowości, w których żyją. Historię swojego miasta z pasją od lat odkrywa i promuje Łukasz Ostoja-Kasprzycki, który prezentuje archiwalne zdjęcia stolicy, opowiada o jej najciekawszych zakątkach, prowadzi tematyczne spacery po mieście.
Odkrywanie miasta - najważniejsze historie przynoszą ludzie
- W odkrywaniu miasta cenię spotkania na żywo z jego mieszkańcami. Wzbudzają najwięcej emocji, sprawiają, że jestem dumny z tego, co robię, motywują i cieszą - opowiadał Łukasz Ostoja-Kasprzycki. - Uczę się od osób starszej daty, albo młodszych, z którymi wymieniam się lokalnymi opowieściami. Niesamowitą wartość mają też historie przesyłane w internecie, najczęściej w mediach społecznościowych - mówił.
Gość Czwórki na co dzień prowadzi blog o Warszawie, ale jest rodowitym mieszkańcem stołecznego Mokotowa. - Najlepiej poznawać miasto... gubiąc się w nim. Warto mieć przy sobie telefon, bądź aparat, robić zdjęcia, notatki. To najlepszy sposób na odkrywanie zakamarków - zaznaczał Łukasz Ostoja-Kasprzycki.
Miłość do historii miasta od najmłodszych lat
Warszawską pasją gościa Czwórki zaraził dziadek. - W moim rodzinnym Mokotowie na niemal każdym kroku widać historię. Nieopodal mam ostrzelaną furtkę, elewacje kamienic, które noszą ślady wojennych walk. W Warszawie panuje nie tylko martyrologia, jednak dostrzeganie takich miejsc jest ważne. Czując historię odnosimy się do niej z większym szacunkiem - mówił Łukasz Ostoja-Kasprzycki. - Na Mokotowie jest wiele miejsc zielonych, m.in. Park Dreszera - to tu znajdował się niegdyś największy prowizoryczny park w Warszawie, są tu także m.in. Królikarnia, czy Park Arkadia. Odkrywanie miasta jak zabawa w detektywa, sam najczęściej robię to, nagrywając spontanicznie to, co dostrzegam - opowiadał Łukasz Ostoja-Kasprzycki.
17:37 wawa_PR4_AAC 2023_07_29-10-09-14.mp3 Łukasz Ostoja-Kasprzycki opowiada o historii Warszawy i miejscach, które warto odkryć w tym mieście (Pasjonauci/Czwórka)
Warszawa - miasto pełne historii
1 sierpnia upamiętniać będziemy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Gość Czwórki w swojej pracy miał okazję rozmawiać z powstańcami. - Historie tych ludzi robią ogromne wrażenie, jednak najbardziej utkwiły mi w pamięci te, które dotyczą codzienności, mówią, jak próbowano podczas okupacji normalnie żyć - tłumaczył Łukasz Ostoja-Kasprzycki. - Kiedy umieszczam na blogu zdjęcie ludzi, odpoczywających na plaży w czasie okupacji - spotyka się to z ogromnym odzewem. Tymczasem pamięć o takiej historii jest niezwykle ważna, bo bez tej wiedzy ciężko jest kreować przyszłość - podkreślał.
ZOBACZ TAKŻE Powstanie Warszawskie - serwis specjalny <<<
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadzi: Martyna Matwiejuk
Gość: Łukasz Ostoja-Kasprzycki (prowadzi bloga @PoWarszawsku)
Data emisji: 29.07.2023
Godzina emisji: 10.15
kd