Ferie zimowe na stoku. Gdzie i na czym jeździć?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 07:30
W pierwszą feryjną sobotę zabierzemy słuchaczy na stok, i przyjrzymy się narciarsko-snowboardowym trendom.
W audycji przyjrzymy się narciarsko-snowboardowym trendom. (zdj. ilustracyjne)
W audycji przyjrzymy się narciarsko-snowboardowym trendom. (zdj. ilustracyjne)Foto: guruXOX/Shutterstock.com

W tym roku szkolnym ferie zimowe rozpoczną się 15 stycznia i potrwają do 25 lutego. Najszybciej na wypoczynek udadzą się uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Jako ostatni ferie rozpoczną uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.

W najbliższej audycji podpowiemy Wam, jak zaplanować ferie na stoku. Największym zainteresowaniem - oprócz polskich gór - cieszą się wyjazdy na Słowację, do Austrii, Włoch i Francji. Ale śnieżnemu szaleństwu można się oddać także w Bułgarii i w Grecji. Choć oba kraje kojarzą się ze słońcem i wylegiwaniem się na plaży, to zimą narciarze i snowboardziści znajdą tu coś dla siebie. W Bułgarii znajduje się masyw Stara Płanina, Pirin, Rodopy, Strandża i Sakar. W Grecji najwyższe góry to Pindos, a najbardziej popularne - Olimp. Znajduje się tu wiele ośrodków narciarskich i dobrze przygotowanych tras zjazdowych z przepięknymi widokami. Polacy coraz chętniej wybierają też Kaukaz w Gruzji, gdzie też panują idealne warunki dla narciarzy.

O nieoczywistych zimowych kierunkach opowiemy w pierwszej godzinie audycji. W drugiej - odwiedzi nas Jarek i Barnaba z Pure Manufacture. Porozmawiamy o tym, jak powstaje deska snowboardowa, a jak narty. Sprawdzimy też, jakie muszą mieć właściwości, żeby z pełną odpowiedzialnością wypuścić je z warsztatu na stok.

Snowboard narodził się w latach 60. w Stanach Zjednoczonych. Za twórcę przystosowanej do jazdy po śniegu, a przypominającą nieco popularną deskorolkę, "deski" uważa się Amerykanina Shermana Poppena, który chcąc skonstruować dla córki bezpieczniejszy sprzęt do jazdy po śniegu, połączył ze sobą kilka par nart specjalnym sznurkiem i nazwał to "snurferem". Na przełomie lat 80. i 90. nastąpił prawdziwy snowboardowy "boom". W 1983 roku w USA odbyły się pierwsze mistrzostwa świata, dwa lata później zorganizowano czempionat Europy w tej dyscyplinie. W roku 1987 po raz pierwszy zorganizowano zawody Pucharu Świata. Dziś ta dyscyplina ma status sportu olimpijskiego. 

***

Na audycję "Pasjonauci" zapraszamy w sobotę (13.01) po godz. 9.00. Program poprowadzi Martyna Matwiejuk.

kul/aw