WROsound 2023. Morze ludzi i pozytywne wibracje muzyki elektronicznej

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 11:37
We Wrocławiu odbyła się kolejna odsłona festiwalu WROsound. Czwórka objęła wydarzenie swoim patronatem, a nasza ekipa była na miejscu. W plenerowym studiu pojawili się m.in. Guest Julka, Rycerzyki i Zima Stulecia.   
Zima Stulecia na scenie Wrosound 2023 podczas koncertu
Zima Stulecia na scenie Wrosound 2023 podczas koncertuFoto: materiały prasowe/Wrosound
  • WROsound to nie tylko muzyczne, ale i multimedialne wydarzenie, które w tym roku odbyło się w dniach 14-15 lipca na dwóch scenach: głównej i lokalnej, czyli "Tak Brzmi Wrocław"
  • Brodka, BOKKA ale także Tricky czy Katy B - kogo usłyszeliśmy we Wrocławiu w tym roku?
  • Lokalni muzycy zadowoleni z występów - jak rozgrzewali publiczność we Wrocławiu?

Headlinerem pierwszego dnia festiwalu został Tricky, legenda trip-hopu, brytyjski wokalista i producent muzyczny, znany ze współpracy z Massive Attack, ale również barwnej, solowej kariery. Na WROsoundowej scenie towarzyszyła mu Marta Złakowska – wokalistka, która wydała niedawno swój debiutancki album "When It’s Going Wrong". Drugi dzień zamknęła Katy B, która wdarła się na sceny klubowe już w 2010 roku hitami "Katy on a Mission" i "Lights On".

Na scenie głównej zobaczyliśmy także m.in. Brodkę, która zagrała materiał ze swojej najnowszej EPki "Sadza". Byli też Asthma i BOKKA. - Brodka i cały jej zespół wykonali wspaniałą robotę. To było wizualne widowisko, multimedialna uczta. Dograliśmy to na chwilę przed festiwalem i warto było - zaznaczała Daria Kubasiewicz, organizatorka WROsoundu. - Bardzo się cieszymy, bo wyszło pięknie. Fantastyczny koncert dała także Zima Stulecia, a Guest Julka to prawdziwa "talenciara z Wrocławia" - podkreślała gość Czwórki. 

Nie tylko światowe gwiazdy - kto jeszcze we Wrocławiu?

Oprócz światowych i polskich gwiazd na WROsound nie zabrakło też lokalnych artystów. Festiwal od lat promuje także wrocławską scenę muzyczną. Imprezę otwierała grupa Serca. W tym roku w tym gronie znaleźli się też We Draw A, Zima Stulecia, Rycerzyki, Guest Julka, EKHTO oraz Baby Meelo. - Chcemy, by artyści z tej sceny wzajemnie się wspierali, mieszali, wspólnie grali. To jest wspaniałe i po to jest ten projekt, by coraz więcej ludzi usłyszało o tych młodych artystach - opowiadała Daria Kubasiewicz.

Posłuchaj
07:47 daria wrocław_PR4_AAC 2023_07_15-21-13-05.mp3 Daria Kubasiewicz opowiada o kulisach organizacji Wrosoundu (Kluboteka/Czwórka) 

Guest Julka, Rycerzyki - młoda polska fala nadciąga

O swoich doświadczeniach na wrocławskiej scenie opowiadali także młodzi artyści, którzy mieli okazji na niej zagrać. - Chcieliśmy wrócić do moich pierwotnych rzeczy, zmieniliśmy więc trochę skład i materiał. Nie wyobrażam sobie dziś grania samodzielnie, bez zespołu. Energia pozostałych muzyków na scenie mnie niesie - podkreślała Guest Julka w plenerowym studiu Czwórki. 

Podobne odczucia towarzyszyły Rycerzykom. Wokalistka Gosia Zielińska, gitarzysta Jarol Jadach i Maciej Pitala to przedstawiciele krakowskiego sekstetu. Formacja wystartowała już w 2012 roku, publikując w sieci lo-fi popową piosenkę "The Mating Season". - Jesteśmy do dziś kojarzeni z muzyką bardziej "klasyczną", rockendrollową. Teraz ciągnie nas trochę w stronę elektroniki i załapaliśmy takiego bakcyla - podkreślali w Czwórce. - Eksperymentujemy, samplujemy. Naprawdę super usłyszeć nasze piosenki w takiej innej odsłonie i poczuć to, że w elektronice nabierają one całkiem innego życia. Te aranżacje to świetna przygoda - dodała Gosia Zielińska.

Posłuchaj
21:44 inni wrocław_PR4_AAC 2023_07_15-21-37-22.mp3 Guest Julka, Rycerzyki i Zima Stulecia o swoich koncertach i planach muzycznych (Kluboteka/Czwórka) 

"Wolność na scenie przede wszystkim". Jak tworzy Zima Stulecia?

Artyści z Zimy Stulecia również wystąpili na lokalnej scenie. - Było morze ludzi, to duże i miłe zaskoczenie. My na scenie też dobrze się bawiliśmy - wspominali swój występ Marcin Rak i Marek Pędziwiatr. Ich twórczość to "muzyka taneczna improwizowana". - To jest elektronika, ocieranie się o techno i house, transowe bity, elektroniczne granie oparte na melodiach Marka. Dzięki temu mamy dużą dowolność, choć ustaliliśmy formę. Mamy powtarzalne tematy, budujemy na nich nowe rzeczy i to jest fajne - tłumaczył Marcin Rak.

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<


- Ta muzyka powstała w improwizacji i wciąż ewoluuje - dodał Marek Pędziwiatr. - To taka kontra do świata muzyki popularnej, nie mógłbym już dziś grać zamkniętych form. Wolność na scenie to dbanie o nasze zdrowie psychiczne. Nowe momenty są dla nas samych interesujące, podobnie chyba odczuwają to słuchacze. Można grać numer, na chwilkę zboczyć z głównego nurtu, a potem "wrócić do bazy" i to jest fajne.

***

Tytuł audycji: "Klubotekę"

Prowadzi: Adam Smolarek

Gość: Daria Kubasiewicz (organizatorka Wrosoundu), Julia Ludwiczyńska (Guest Julka), Gosia Zielińska, Karol Jadach i Maciej Pitala (Rycerzyki), Marcin Rak i Marek Pędziwiatr, Sebastian Jóźwiak (Zima Stulecia)

Data emisji: 15.05.2023

Godzina emisji: 22.00

kd/zch

Czytaj także

Za nami WROsound 2022. "Energia, entuzjazm, ekologia"

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 10:00
Dwie sceny, nieoczywisty line-up, miejska dżungla i gołębie, które tańczyły ze Szczylem. Zakończył się WROsound 2020. - To była "swojska" impreza, na której wszyscy czuli się luźno: i artyści, i publiczność, i przebrani za gołębie animatorzy imprezy - opowiada Adam Smolarek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń