Michał Gierlach z wykształcenia jest inżynierem budownictwa, ale ten zawód porzucił kilkanaście lat temu, by oddać się swojej życiowej pasji - paralotniarstwu. - Zdecydowanie latanie jest męczące i człowiek po kilkugodzinnym locie może być wykończony. To są emocje, adrenalina skacze - mówił gość Czwórki. - Nie można utracić skupienia nawet na sekundę, dlatego koncentracja podczas uprawiania paralotniarstwa jest niezwykle wytężona. Sterujemy rękami, to także część ciała, która cały czas pracuje. Odpoczywają wyłącznie nogi - choć także służą do przyspieszania i zwalniania, dlatego, gdy już wylądujemy, możemy dalej zasuwać na piechotę po górach - tłumaczył.
Zawody paralotniarskie w Alpach od kuchni
Gość Czwórki powrócił właśnie z prestiżowych zawodów Red Bull X-Alps. Trasa wyścigu wiodła wzdłuż głównej grani Alp z Austrii poprzez kilka punktów zwrotnych do mety na brzegu Morza Śródziemnego w Monako. W tym roku to wydarzenie odbywało się już po raz 20. Zmagania zakończyły się 23 czerwca, na starcie stanęło 42 paralotniarzy, a do mety dotarło jedynie 23.
Sprawdź także:
Jednym z nich był Michał Gierlach to m.in. czterokrotny mistrz Polski w paralotniarstwie. Przebycie ponad 1200 km po Alpach - mierzonych w linii prostej, zajęło mu osiem dni. - Ta edycja była rekordowa, bo pogoda dopisywała nam przez cały pierwszy tydzień. Zakończenie wyścigu w osiem dni to był sukces i prawdziwy wyczyn - zaznaczał gość Czwórki. W ramach wyścigu biega się, bądź przechodzi ok 30 km dziennie, do tego przeloty. - Choć warunki były lotne, były jednocześnie bardzo wymagające - mówił Michał Gierlach.
15:14 paralotnia PR4_AAC 2023_06_25-11-25-48.mp3 Michał Gierlach o swojej sportowej pasji i planach (Co Was kręci/Czwórka)
Chcesz latać na paralotni? Zadbaj o siłę i kondycję
Dlatego, by zostać pilotem paralotni, warto być niesamowicie sprawnym fizycznie, doskonale przygotowanym kondycyjnie i wytrzymałym - odpornym na warunki, z którymi przyjdzie się mierzyć. - To oznacza wiele lat przygotowań. Większość zawodników, biorących udział w zawodach paralotniarskich ma duże doświadczenie i uprawia także inne dyscypliny sportu, na przykład biegi górskie, czy skialpinizm. Treningi wysiłkowe także są niezwykle istotne, by potem mieć czysty umysł i podejmować dobre decyzje w powietrzu - wyliczał Michał Gierlach.
Gdy w powietrz dopadnie nas kryzys, trzeba sobie radzić. - To kwestia lat doświadczenia, wielu tysięcy godzin nalotów i umiejętności wyprowadzania paralotni z niebezpiecznych stanów i turbulencji - wyliczał gość Czwórki. - Najbardziej niebezpieczna jest utrata panowania nad skrzydłem. Tam nie ma sztywnych elementów, więc skrzydło potrafi się odkształcić i zdeformować. Na takie sytuacje są konkretne procedury, ale reakcja paralotniarza musi być niezwykle szybka i skuteczna.
***
Tytuł audycji: Co Was kręci
Prowadzi: Jeremi Angowski
Gość: Michał Gierlach (mistrz Polski w paralotniarstwie)
Data emisji: 24.06.2023
Godzina emisji: 11.25
kd/gs