Filatelistyka: chiński znaczek jak biały kruk

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2013 13:50
Dla filatelistów chińskie znaczki pocztowe to prawdziwa ozdoba kolekcji. Nic dziwnego, skoro wybrane egzemplarze na aukcjach osiągają zawrotne wręcz ceny.
Audio
  • Historia chińskich znaczków pocztowych (Kontrkultura/Czwórka)
Filatelistyka: chiński znaczek jak biały kruk
Foto: Glow Images/East News

- To cenne nabytki, które obecnie są bardzo na topie - mówi filatelista Grzegorz Morawski. - Chiny przebiły Japonię i są drugą gospodarką na świecie, a w filatelistyce jest taki trend, że zbiera się znaczki z tych krajów, w których jest dobra gospodarka i dobra waluta. Kiedyś były modne znaczki ze Szwajcarii, teraz przyszedł czas na Chiny.

W pewnym momencie znaczków chińskich było tak dużo, że nie miały żadnej wartości i nie przywiązywano do nich wagi. Kiedy większość z nich została spalona podczas rewolucji kulturalnej w Chinach, te, które ocalały, nabrały wartości.

- W tej chwili najbardziej poszukiwane są znaczki z lat 1966–1976 - opowiada ekspert. - Na większości z nich widniał wizerunek Mao, albo jego złote myśli. Takie znaczki Chińczycy przypinali sobie do ubrań, więc zachowało się bardzo niewiele egzemplarzy.

W dzisiejszych czasach monotonii już nie ma. W roku 2007 Chińska Poczta wydała wysoko nakładowy znaczek w celu uświetnienia obchodów Nowego Roku - Roku Świni. To znaczek z gumą o aromacie i smaku wieprzowiny w sosie słodko-kwaśnym, która to potrawa jest tam bardzo popularna. Zapach uwalnia się w trakcie rozdzielania znaczków, smak natomiast jest uwalniany podczas ich naklejania.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby
Czytaj także

BlogerStar: blogi kulinarne czytamy w poniedziałek, modowe najchętniej w sobotę

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:30
Kto pisze blogi, kto je czyta i które tematy cieszą się największym powodzeniem - to tylko część pytań, na które odpowiedzi znajdziemy w BlogerStar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Łążku Garncarskim zrobisz sobie glinianą miskę i zjesz pyszne pierogi

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 13:30
W celu kultywowania tradycji i kultury ludowej Ziemi Janowskiej Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim organizuje "Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie". Zajęcia odbywają się w Łążku Garncarskim - niewielkiej wiosce położonej nie opodal Janowa Lubelskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z papieru można zrobić cały świat

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 12:06
Pop-up to forma sztuki z papieru, którą każdy z nas zna z dzieciństwa. Papierowe zamki wyłaniające się z książek to właśnie to. Obok decoupage'u i origami to kolejna wspaniała zabawa papierowymi formami.
rozwiń zwiń