Opis |
Zoord kultywuje tradycje Csangó, grupy etnicznej o rodowodzie węgierskim, zamieszkującej na terenach pomiędzy pograniczem mołdawsko-rumuńskim, Bukowiną i Siedmiogrodem. Z Marcinem "Dużym Pe” Matuszewskim muzycy współpracują od 2015 roku. - Jednak znamy się od dawna, zrobiliśmy wspólną EP-kę polsko-słowacko-węgierską i ruszyliśmy w trasę koncertową po krajach Wyszehradu - opowiadał dziennikarz Czwórki. A Áron Szilágyi podkreślał, że Polska to jeden z jego ulubionych kierunków wypraw muzycznych. Opowiadał też, czym różni się współpraca z muzykami znad Wisły i znad Dunaju. - Mnie interesuje dźwięk, ale zawsze kiedy tu jestem udaje nam się stworzyć specyficzne harmonie, otaczają mnie szaleni ludzie, z którymi dobrze mi się współpracuje - opowiadał drumlista.
A czym różni się w języku węgierskim słowo "zord" od określenia "zoord" i dlaczego tę właśnie nazwę panowie wybrali dla swojego projektu? Jak zaczęła się ich współpraca, jakie plany mają na najbliższy czas i jaką rolę na najbliższym krążku grupy Zoord odegra... Praczas? O tym mówili w rozmowie z Maćkiem Szajkowskim. Zdradzili też, gdzie zobaczyć można gigantyczne muzeum instrumentów etnicznych, którego Szilágyi jest współtwórcą, a Duże Pe zaprezentował zaimprowizowane rymy na temat węgiersko-polskiego kolektywu.
Zapraszamy też do wysłuchania drugiej godziny programu "Folk Off" z 28.06.2017, w której Duże Pe zdradził m.in., jakie on sam ma plany muzyczne.
Duże Pe, Maciej Szajkowski i Áron Szilágyi
***
Tytuł audycji: Folk Off
Goście: Marcin "Duże Pe" Matuszewski (muzyk, dziennikarz muzyczny Czwórki), Péter Kertész (Instytut Kultury Węgierskiej), Áron Szilágyi (muzyk, grupa Zoord)
Data emisji: 28.06.2017
Godzina emisji: 00.00
kd/ag
|