Co warto pozostawić po sobie potomnym?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 14:18
Wszystko przemija: pory roku, młodość, życie... Warto więc czasem zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co pozostanie światu, gdy nas już na nim nie będzie.
Audio
  • Co pozostawimy po sobie potomnym - rozmowa w Czwórce

Trójkę dzieci i ukryte 5 mln zł – informuje zwięźle słuchaczka Marta. – Niespotykane, niekonwencjonalne auta – mówi słuchacz Grzegorz, pasjonat starych, stuningowanych samochodów.  – Wiele pięknie wykończonych domów i zadowolonych ludzi, którzy będą tam mieszkać – opowiada słuchacz Robert i opowiada, że kiedyś po 10 latach wrócił do instalacji, którą wcześniej sam zakładał. – Byłem wtedy dumny, że wracam po wielu latach, a to wciąż funkcjonuje.

Inni pozostawią pieniądze, pamiątki rodzinne, szczytne idee, a zdecydowana większość… raty do spłacania.

Jednym z wizjonerów i ludzi z fantazją, którzy chcieli pozostawić światu coś naprawdę wielkiego był Korczak Ziółkowski, amerykański rzeźbiarz polskiego pochodzenia, który wymarzył sobie, że potomnym pozostawi największy pomnik na świecie. Wykuty w skale "Crazy Horse", wizerunek jednego z wodzów plemienia Dakotów, będzie miał 200 m długości i 172 m wysokości. Stoi w USA i oczywiście nie został dokończony za życia pomysłodawcy. Prace trwają od 1948 roku i mają zostać ukończone za... 50 lat. Teraz dzieło kontynuują  dzieci rzeźbiarza.

Gdy Korczak Ziółkowski rozpoczynał dzieło swego życia, wielu "pukało się w głowy". Nie on jeden był jednak niezrozumiany i niedoceniany przez sobie współczesnych.

- Weźmy chociaż aeropile i Herona z Aleksandrii. To był prototyp turbiny parowej - opowiada Piotr Zarzycki z Muzeum Techniki. – Tylko, ze w momencie gdy ją wynaleziono, nie było na nią zapotrzebowania.

Niedocenianym geniuszem był także Leonardo da Vinci. – Ludzie byli przekonani, że jego spadochron nie poleci, nie ma otworu stabilizującego, więc skoczek się zabije – tłumaczy Zarzycki.  

Więcej o tym, co warto po sobie pozostawić światu - słuchaj w rozmowie z audycji "W cztery oczy".

(kd)

 

 

Czytaj także

Czartoryscy czekają na zamek

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2010 07:16
Biegły nadal nie przekazał sądowi wyceny wartości nieruchomości, których zwrotu żądają od Ojcowskiego Parku Narodowego potomkowie ostatniej właścicielki tzw. klucza ojcowskiego, hrabiny Ludwiki Czartoryskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Komeda jako dziedzictwo narodowe

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2011 13:53
Dziś w Bibliotece Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej przy placu Krasińskich w Warszawie przekazano archiwum jednego z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzinny spór wokół testamentu Oriany Fallaci

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 21:21
Siostra zmarłej Paola Fallaci, uważa, że jej syn Edoardo Perazzi, który - na mocy ostatniej woli pisarki - jest głównym spadkobiercą, podrobił podpis ciotki.
rozwiń zwiń