Posolony lód szybciej zamieni się w wodę

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 15:50
Co prawda mróz i śnieg na razie odpuszczają, ale i tak brodząc w pośniegowym błocie nie raz jeszcze zafundujemy sobie na butach solne zacieki. Dlaczego? Ustaliła to ekipa "W cztery oczy".
Audio
  • Dlaczego sól rozpuszcza śnieg i lód? Sprawdziła to Justyna Majchrzak

Zimą najskuteczniejszym narzędziem do walki z oblodzonymi chodnikami jest sól. Posypana śliska powierzchnia już po kilku minutach staje się mokra. Jak mówi profesor Krzysztofa Dołowy z SGGW każda zamarzająca substancja tworzy kryształy zbudowane z cząsteczek, które są ze sobą ściśle połączone. Nie dotyczy to jednak wody: - W tym przypadku, w środku struktury zbodowanej z tych cząsteczek są dziurki. Jeżeli dorzucimy coś do tej dziurki, to popsujemy całą strukturę. I tak właśnie działa sól.
Jeżeli zaś sól dokładnie zmieszamy z kryształkami lodu to obniżymy także temperaturę zamarzania, nawet do minus 18 stopni. A więcej o doświadczeniach i metodach walki ze śniegiem znajdziesz w nagraniu z audycji "W cztery oczy".
kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Eksperyment: pieprz, woda i płyn do mycia naczyń

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2012 18:00
Używamy bardzo prostych naczyń i całkiem profesjonalnych pojęć. Posłuchaj audycji i dowiedz się, co mają wspólnego pieprz i płyn do naczyń z napięciem powierzchniowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń