Kobiety królują w powstańczym komiksie

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 13:19
Już po raz szósty Muzeum Powstania Warszawskiego rozdało nagrody w konkursie "Powstanie '44 w komiksie". A po raz drugi nagroda powędrowała w ręce kobiety.
Audio

Konkurs cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Podczas każdej edycji jury musi ocenić 60-70 nadesłanych prac. Od czterech lat do konkursu zapraszani są również uczestnicy z zagranicy.

- W jury zasiadam od początku i z ogromną przyjemnością obserwuję, jak on się rozrasta - mówi Katarzyna Utracka.  - Wpływa coraz więcej prac, są coraz ciekawsze, dojrzalsze i cieszą się popularnością. Po każdej edycji wydajemy antologię najlepszych prac - dodaje.

Do konkursu może stanąć każdy. Muzeum Powstania Warszawskiego starało się wprowadzić jak najmniej ograniczeń. Zawsze głównym tematem jest powstanie warszawskie, któremu towarzyszy temat przewodni, np. "kobiety w powstaniu", "autentyczne zdjęcia", czy "autentyczne historie". W tym roku było to "życie po powstaniu". Prace mogą być wykonane dowolną techniką. Jedyne ograniczenie to liczba arkuszy komiksu: minimum 4, maksimum 10 kartek A4.

- W tym roku na pierwszym miejscu znów stanęła artystka, kobieta. To tendencja utrzymująca się w komiksie. Panie wymyślają ciekawsze historie - mówi Katarzyna Utracka. -  Laureatka, Zofia Mróz zachwyciła mnie prostotą. Prosta forma, prosta kreska, prosta historia, a jednocześnie poruszająca i dojrzała. Tu akurat bohaterem jest miasto, dom który zniknął - opowiada gość Kuby Kukli.

Nagroda w konkursie Muzeum Powstania Warszawskiego potrafi otworzyć drzwi do wielkiego świata komiksu. Więcej na ten temat, a także o tym, jakie prace wyróżnia Wojtek Smarzowski, zasiadający w jury, dowiesz się, słuchając załączonej rozmowy ze "Stacji Kultura".

(pj)

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia o Powstaniu Warszawskim.

Czytaj także

Zobacz najlepszy komiks o Powstaniu Warszawskim!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2011 14:27
V edycja konkursu "Powstanie '44 w komiksie" rozstrzygnięta! Pierwsze miejsce zajęła praca "Co jest czarne, co białe, a co jest bez sensu" autorstwa Marii Rostockiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komiksowo o losach Powstańców Warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 13:00
W tym roku zadaniem uczestników konkursu będzie narysowanie komiksu o powojennych losach powstańców i cywilów, którzy im pomagali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prawdziwe powstanie w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2012 14:16
Komiksiarze dostali specjalne zadanie od Muzeum Powstania Warszawskiego - wszyscy chętni narysowali obrazkowe plansze do opowieści przechowywanych w Archiwum Historii Mówionej placówki.
rozwiń zwiń